IMPREZY

WARSOUL SESSIONS 2nd BIRTHDAY. Konkurs!

13 maja 2011 - Cafe Kulturalna, PKiN - Warszawa Urodzinowa impreza Warsoul.

Materiały organizatorów:

WARSOUL SESSIONS 2nd BIRTHDAY feat.: MARK DE CLIVE-LOWE (Mashibeats, Los Angeles), BEMBE SEGUE (Antipodean/Milan Records, London), OPOLOPO (Tokyo Dawn, Stockholm), AMALIA (Tokyo Dawn, Stockholm)

MARK DE CLIVE-LOWE



„…człowiek stojący za milionem świetnych utworów” – Gilles Peterson/BBC Radio 1
„Najwyższej jakości futurystyczny soul Marka De Clive-Lowe naprawdę wciąga nas głęboko w dwudziesty pierwszy wiek…” – Bugz In The Attic, UK
„Nazywajcie to nu-jazz, nu-house, future-jazz, albo jak sobie chcecie, a ja pozostanę przy słowach znakomite i genialne” – Wax Magazine, UK

Pół Japończyk, pół Nowozelandczyk, muzyk i producent Mark de-Clive Lowe rozpoczął swoją muzyczną przygodę już w wieku lat czterech, kiedy to zaczął pobierać lekcje gry na pianinie. Klasyczne wykształcenie nie przeszkadzało mu grać jazzu dla przyjemności, co wraz z fascynacją hip hopem i soulem dało podstawy eklektycznemu stylowi, wypracowanemu przez Marka z biegiem lat.

Przez ostatnią dekadę muzyczne podróże Marka zawiodły go do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Europy, Azjii, Australii, Nowej Zelandii i Kuby, gdzie wystepował i nagrywał z dj’ami, producentami, muzykami jazzowymi i latynoskimi.

Mieszkając w Zachodnim Londynie Mark stał się kluczowym zawodnikiem na scenie broken beatowej, na czele której stoją tacy artyści jak Bugz In The Attic, 4Hero, Restless Soul i Ig Culture. Obecnie żyje i tworzy w Los Angeles

Debiutancki album Marka de Clive-Lowe „Six Degrees” (Universal Jazz) ukazał się w roku 2000 i zyskał spore uznanie krytyków, dj’ów i słuchaczy na całym świecie.

W 2001 roku Mark De Clive-Lowe wyprodukował remix klasycznego utworu Shirley Horn „Return To Paradise” na potrzeby składanki „Verve Remixed”, zaś w 2002 dużym sukcesem okazał się jego autorski numer „Relax…Unwind” (feat.Abdul Shyllon), który stał się undergroundowym hitem roku wśród tak renomowanych dj’ów jak Gilles Peterson, Jazzy Jeff, Masters At Work i Jazzanova.

W 2003/4 Mark współpracował m.in. z takimi producentami jak Kenny Dope (Masters at Work), dj Spinna, Rima, Ig Culture, Bugz In The Attic i Restless Soul.

Przez ostatnie cztery lata przyłożył ręki do około stu produkcji, współpracując z najciekawszymi producentami elektroniki na całym świecie.

Drugi album Marka De Clive-Lowe, zatytułowany „Tide’s Arising” ukazał się w marcu 2005 i natychmiast powalił wszystkich na kolana! Do nagrania płyty Mark zaprosił wspaniałych gości, m.in. wokalistkę Bembe Segue, Abdula Shyllona, Pino Palladino (legendarny basista, współpracujący m.in. z D’Angelo i The Who) i rapera Capitol A (Jazzanova/The Roots). W efekcie powstało prawdziwe dzieło na miarę naszych czasów. Trasa promująca płytę objęła całą planetę - od Tokyo, przez Moskwę, aż po Capetown.

Jego ostatnim solowym albumem jest wydany do tej pory tylko w Japonii album "Journey To The Light", w którego nagraniu wzięli udział Bembe Segue, Jason Yarde, a także Sammy Figueroa, przeszkadzajkarz od Milesa Davisa.

Spośród innych projektów MdCL warto wymienić FREESOUL SESSIONS, czyli improwizowane sesje klubowe (ukazujące się również na płytach), podczas których Mark konstruuje beaty na żywo i zaprasza do współpracy wielu zdolnych muzyków i wokalistów, a także THE POLITIK, czyli niezwykle udany duet z Bembe Segue.

W tym miesiącu Mashi wydał nową ep-kę "Leaving This Planet", która zapowiada kolejny album mistrza freesoulu - ukaże się on latem i będzie nosił tytuł "Renegades".

http://mashibeats.blogspot.com/
www.facebook.com/mashibeats
www.soundcloud.com/mashibeats

BEMBE SEGUE



To niewątpliwie najoryginalniejsza wokalistka londyńskiej sceny broken beatowo-jazzowej ostatniej dekady. Śpiewa, komponuje, produkuje, aranżuje i tworzy poezję. Jej styl to połączenie inspiracji muzyką brazylijską i afro-kubańską z elementami hip hopu i soul'u.

Od 14ego roku życia kolekcjonuje płyty winylowe i występuje pod różnymi pseudonimami. Współpracowała z legendarnym producentem Ig Culture na pierwszym albumie jego kolektywu New Sector Movements, a także Likwid Biskit i Da One Way. Jej deiutancki singiel jako Bembe Segue, wydany przez wytwórnię Ig'iego zdobył duży rozgłos w światowym undergroundzie muzycznym.

Jako aktywna członkini zachodnio-londyńskiej sceny współpracowała z takimi postaciami jak Kaidi Tatham, Daz-I-Kue, Seiji & G-Force oraz Mark de Clive-Lowe. Jest jednogłośnie uznawana za "królową broken beatu", choć jej brzmienie wykracza daleko poza ramy gatunku (o czym świadcz chociażby jej nagrania z japońskim składem jazzowym Sleepwalker).

Współpracowała z Dego i Mark Mac'iem przy albumie grupy 4 Hero "Creating Patterns", jak również przy coverze klasycznego utworu Roy'a Ayersa "2000 Black".

Obecnie pracuje nad swoim solowym albumem, którego współproducentami są Dego i Ig Culture. A jej żywiołowe występy to naprawdę głębokie duchowe przeżycie, które zostaje w pamięci na długo...

www.myspace.com/bembesegue
http://www.youtube.com/watch?v=Gx44qoKNXpM

OPOLOPO (co w języku Yoruba oznacza "urodzaj") jest uosobieniem kreatywności i muzycznego eklektyzmu. Niezależnie od tego, czy tworzy broken beat, funk, house, czy future soul, jego produkcje są zawsze świeże i bezkompromisowe.



"One Word - DAMN!" - King Britt, USA
"Zawsze do przodu, nieustannie zaskakujący i definitywnie jeden z liderów nowej szkoły europejskiej" - Mark de Clive-Lowe, UK
"Za każdym razem, kiedy słyszę muzykę Opolopo, moja dusza unosi się do góry. Utalentowany muzycznie i technicznie, wciąż podejmujący artystyczne ryzyko, dzięki swej konsekwncji i pewności, zawsze wychodzi ze swoich eksperymentów zwycięsko. NIestrudzony wojownik w nowym podziemnym ruchu oporu przeciwko wszelakim normom" - Domu, UK
"Opolopo z Amalią na żywo są jak OGIEŃ!!!!!" - Daz-I-Kue, UK

Peter "Opolopo" Major urodził się na Węgrzech, a obecnie mieszka w Szwecji. Obecnie jest uznawany za jednego z najlepszych producentów w Skandynawii.

Swoje wczesne lata spędzał na trasach z ojcem pianistą, sluchając płyt fusion i electronic. Jego świadomość muzyczną kształtowali tacy artyści jak Herbie Hancock, Earth Wind & Fire, Quincy Jones, Isao Tomita i Kraftwerk.

Wraz ze swoją klawiaturą i vocoderem Opolopo podróżuje po całym świecie, występując od Londynu, aż po Tokio jako jednoosobowa orkiestra, ale także ze składem jazzowym Expansions, a przede wszystkim ze swoją partnerką Amalią Miz Fuze Townsend.

Utwory Opolopo były wydawane pod szyldem takich wytwórni jak JVC Japan, Om Records, Warner Brothers, Tru Thoughts, Sony/BMG, Swedish Brandy i Especial Records.

Współpracował i remixował takich artystów jak Marvin Gaye, Diana Ross, Erykah Badu, Michael Jackson, Craig David, Mr.V, Lanu, Mpho Skeef, Eska i Sacha Williamson.

W 2003 roku wydał swój debiutancki album "Omnifarius", który był amalgamatem soulu, jazzu, house'u, bossy i drum'n'bass i zdobył spore uznanie dj'ów, krytyków oraz eklektycznej publiczności klubowej.

Jego reputację potwierdziły wydane w Japonii longplay'e "Life's A Dance" i "RF presents Opolopo".

Jednak światowy rozgłos zyskał dopiero duet Opolopo z Amalią, którego nowe brzmienie z wielkim entuzjazmem propagowali m.in. Kyoto Jazz Massive, Rainer Trüby, Mark De Clive-Lowe, Domu, Jazzanova, i Afronaught z Bugz in the Attic.

Ich niedawno wydany wspólny album "Voltage Controller Feelings" (Tokyo Dawn) jest dźwiękowym dowodem na ponad dwudziestoletnie studia producenta Opolopo w dziedzinie electro, funka i boogie. Muzycznie zawieszony gdzieś pomiędzy soundtrackiem z "Blade Runner'a", krautrockiem, a Zachodnim Wybrzeżem, pokazuje, że science fiction i funk od zawsze były ze sobą kompatybilne. Utrowy Opolopo i Amalii przywołują echa Prince'a, Herbie Hancock'a, Ryuichi Sakamoto i Vangelisa.

www.facebook.com/opoloposweden
www.tokyodawn.net

AMALIA



"Pierwsza dama modern funk'a" - Kristi Lomax (KPFK Los Angeles Radio) "Amalia przypomina młodą Chakę Khan, śmigającą na wrotkach po pierścieniach Saturna wraz z Opolopo" - Joshua Adams (Exchange Bureau Music Detroit)

Długo oczekiwany debiutancki album Amalii, ukazał się w tym roku za sprawą wytwórni Tokyo Dawn. "Art Slave" to pełen kolorów manifest pasji do sztuki, siły serca i potrzeby funka w życiu. Amalia dzielnie prowadzi swój kosmiczny statek i składa hołd silnym kobietom soul'u, które kształtowały jej artystyczną osobowość - Chaka Khan, Sheila E, Eartha Kitt i Betty Davis. Produkowane przez Opolopo dla Amalii utwory inspirowane są new jack swingiem i boogie końca lat 80tych i początku 90tych, choć definitywnie trzymają swój standard.

"Art Slave" to już w tej chwili ścisła czołówka albumów roku 2011.

www.facebook.com/mizfuzemuze
http://www.tokyodawn.net/amalia-art_slave/
http://www.youtube.com/watch?v=kUqCJl15M1A

Więcej materiałów pojawi się niebawem na www.facebook.com/warsoul oraz www.facebook.com/warsawmusicweek.

Drugie urodziny Warsoul Sessions przygotowywane są we współpracy z Warsaw Music Week oraz Red Bull Music Academy.

Support: Maceo (Kosmos @Radio Roxy, Warsoul), Piękny Chłopiec (Kraków)
Start: 21:00
Bilety: 30 zł

Konkurs: Mamy dla Was dwie pojedyncze wejściówki na to wydarzenie. Otrzymają je osoby, które do 10 maja przyślą na adres redakcja@porcys.com najciekawsze, najsympatyczniejsze lub najzabawniejsze życzenia dla Warsoul Sessions. Maile zwycięzców zostaną przekazane ekipie Warsoul, a ich autorzy wpisani na listę gości urodzinowej imprezy.

BIEŻĄCE
Porcys's Guide to Polish YouTube: 150 najśmieszniejszych plików internetowych
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)