RECENZJE

Vampire Weekend
Contra

2010, XL 4.6

JM: Plus dla Vampire Weekend za fajny teledysk do "Cousins", a także za to, że drugim krążkiem podtrzymali poziom debiutu. Nowojorczycy są poniekąd jankeskim odpowiednikiem Arctic Monkeys – sława i kasa spadła w obu przypadkach na zespół, który wcale nie jest zły – ale którego dokonania spływają z ciebie pozostawiając po sobie jedynie upływ czasu. Zdarzają się podjarki gorszymi grupami, weźmy takie Girls – ale i tak myśl, jak wielu dotkniętych talentem pozostaje poza zainteresowaniem kogokolwiek, nie pozwala darzyć Vampire Weekend specjalną sympatią.

ŁK: Każdy, kto dissuje Vampire Weekend, każdy, kto ich chwali. Każdy, kto jest rozczarowany Contra, kto uznaje, że Vampire Weekend utrzymali poziom, że nagrali lepszą płytę niż debiut. Każdy, kto w jakiś sposób ekscytuje się tym albumem czy kwestią jego przyjęcia. Każdy, kto próbuje umiejscawiać twórczość zespołu w kontekście. Każdy, kto oburza się na zagrabianie muzyki Afryki przez białych studentów śpiewających o problemach bogatych ludzi. Wszyscy ci ludzie tracą czas na muzykę tak obłą, mało interesującą i nie przykuwającą uwagi, że właściwie zapomina się o niej jeszcze słuchając. Vampire Weekend to była przyzwoita choć nieszczególna płyta z kilkoma umiarkowanie fajnymi piosenkami i kilkoma niewadzącymi. Nowa zawiera tylko te drugie, dziesięć takich, żadnej nie nazwałbym fajną. Zupełnie nieofensywnych, zupełnie nieciekawych, "Horchata" jest najlepsza, solidnie średnia. To, że komuś chce się dyskutować na temat Vampire Weekend pozostanie dla mnie jedną z zagadek XXI wieku.

KB: Wybrałem robienie spaghetti zamiast słuchania tej płyty. Byłem pozytywnie nastawiony, tym bardziej, że nie pamiętam niczego z debiutu. I naprawdę takiej ilości słabych hooków... Ale zamiast pisania recenzji preferuję jednak najebanie się z dawno niewidzianą przyjaciółką. I rozwiązywanie quizu na facebooku. Are you hot or bottom?

KFB: No nie wiem Koniu czy mogę się zgodzić, dałem szansę tej płycie i muszę powiedzieć, że...


...aaa już nic.

Jędrzej Michalak     Kamil Babacz     Łukasz Konatowicz     Kacper Bartosiak    
10 lutego 2010
BIEŻĄCE
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)
Wywiad z Jasonem Pierce'em