RECENZJE

Part Time
What Would You Say?

2011, Mexican Summer 7.0

Ciężko nie polubić luzackich nagrań Davida Specka głównie dlatego, że w tych trudnych dla songwriterów parających się lo-fi czasach przywodzą one na myśl początki takiego Ariela Pinka czy innego Johna Mausa. Dotychczasowe poczynania tego młodego muzyka windowały poziom oczekiwań przed premierą longplaya do naprawdę wysokiego poziomu, ale po kim spodziewać się dziś mocnych rzeczy jak nie po autorze "If I Lose My Cool I’d Die"?

I cóż, chyba mamy szczęście, bo projekt Part Time na naszych oczach powoli przeistacza się w zajęcie na pełen etat. Ja na What Would You Say? znalazłem praktycznie wszystko, czego brakowało mi na najnowszej płycie Johna Mausa. Więcej tu chwytliwych melodii i zapadających w pamięć motywów, przez co same piosenki są zwyczajnie lepsze. Klawiszowy hook wsparty gitarą w "Riots In The Streets", wzruszający refren "Cassie (Won’t You Be My Doll)" czy bezceremonialne solo z "I Wanna Take You Out" to tylko kilka przykładów, bo każdy sympatyk tego typu muzyki znajdzie tu coś dla siebie. Cały album jest utrzymany w tym samym duchu wakacyjnej beztroski co ubiegłoroczne Lost In The Beat, głównie ze względu na wykorzystanie podobnych środków wyrazu i operowanie mocno chałupniczym klimatem. Współczesny lo-fi bedroom pop to niewątpliwie słuszny kierunek poszukiwania odniesień, ale w muzyce Part Time słychać też jakieś mentalne powinowactwo ze spuścizną new romantic, co jeszcze bardziej utrudnia próby jakiegokolwiek jednoznacznego zaklasyfikowania tego typu grania.

Być może całość tego materiału przy pierwszym podejściu za bardzo zlewa się w jedno, ale odrębne potraktowanie każdego z tych utworów pozwoli docenić te pozornie ukryte smaczki. A jest ich bez liku, bo praktycznie każda piosenka na tym albumie ma w sobie "to coś" co sprawi, że prędko o niej nie zapomnicie. What Would You Say? to prawdopodobnie pierwsza tegoroczna płyta z tych okolic, która tak bezapelacyjnie potrafiłaby mnie do siebie przekonać właśnie jakością samego songwritingu. Żyć, nie umierać i wieczorami słuchać Part Time.

Kacper Bartosiak    
14 lipca 2011
BIEŻĄCE
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)
Wywiad z Jasonem Pierce'em