RECENZJE

Dungen
Tio Bitar

2007, Subliminal Sounds 7.0

Wyczerpująca recenzja czwartego długograja Szwedów mogła była teoretycznie ukazać się jeszcze przed naszym końcoworocznym podsumowaniem, czyli w okresie gdy pierwotnie przyszło mi się zajawiać zdolnością północnego składu do niespieprzania istotnych rzeczy, ich odpornością na przelotne mody i żelazną konsekwencją twórczą. Do publikacji nie doszło jednak z prostego powodu chronicznej prokrastynacji niżej podpisanego oraz dwóch nie mniej istotnych faktów: raz, że poważna analiza prog-rockowego albumu w wykonaniu bodajże najbardziej przynudzającego writera Porcys mogłaby okazać się materiałem nieczytelnym i porażająco usypiającym (oksymoron, wiem); dwa, że wszystko, co naprawdę musicie wiedzieć o Tio Bitar, zważywszy też na doniosłość i merytoryczny zakres poprzednich wzmianek serwisu o skandynawskiej grupie, można spokojnie zawrzeć w tego typu dwóch zdaniach:

"Następca genialnego Ta Det Lugnt to kolejna pozycja w katalogu zespołu na której Dungen bezbłędnie wskrzeszają ducha późnych lat sześćdziesiątych, spająjąc psychodeliczne post-jazzowe jamy i wymyślne gitarowe progresje popowych konkretem wymiatających hooków. Tio Bitar jawi się więc albumem w stu procentach reprezentatywnym dla sztokholmskiej załogi; analogiczny w aranżacji, konstrukcji i klimacie do swojego poprzednika, a tylko o dwie klasy gorszy."

***

Ponieważ jednak forma lakonicznego ultra-shorta nie jest już tak popularna jak kiedyś, pozwolę sobie poświęcić pozostałe linijki i pięć minut czytelniczej uwagi na krótką prezentację moich kilkutygodniowo-Erasmusowych zdolności władania językiem szwedzkim:

Hejsan. Jag heter Patryk. Jag kommer från Katowice i Polen, men nu bor jag i Stockholm. Jag tycker om Sverige och svensk musik. Mitt favoritband är Dungen. De kommer från Stocholm. Deras bästa studioalbum heter Ta Det Lugnt. 2007 släpptes CD-skivan betitlad Tio Bitar. Det är också bra, men sämre än föregående album. Mina favoritsånger är "Gör Det Nu" och "Så Blev Det Bestämt". Jag rekommendera dessa album till de flesta. Hej då!

Patryk Mrozek    
27 lutego 2008
BIEŻĄCE
Porcys's Guide to Polish YouTube: 150 najśmieszniejszych plików internetowych
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)