RECENZJE

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face 5.0

Na trzeci album Księżniczki czekałem jak na mało co w tym roku. I co? Po nabyciu "polskiej wersji" uszczuplonej o książeczkę z fotkami oraz prawdopodobnie teksty ("Cause I'm high price / Better have on a hot pair of nikes"), zapuściłem dysk na ogólnym i... niestety, ale rozczarowałem się. Może obiecywałem sobie zbyt wiele po plejadzie producentów i współpracowników, którzy ten krążek ulepili. Dream i Tricky Stewart, Danja, Polow Da Don, Ne-Yo, a na gościnnych udziałach jakiś Justin, Luda, Young Jeezy, Missy? Plus jakiś Spike Stent (ten Spike Stent?) za mikserką? Suck my ass! Gdzie kucharek siedem, tam nie wiem o co biega. Yyy. Zapragnąłem podzielić się swoim smutkiem z czytelnikami, ale pisanie recki zupełnie mi nie szło. W sukurs przyszedł mi jak zwykle niezastąpiony serwis Porcys, który postanowił skompilować fragmenty innych recenzji albumu – żaden pomysł, gdyby nie to, że wystawił własną ocenę... Zacząłem więc czytać...

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.2

Nowa Ciara onieśmiela seksownym wizerunkiem, specjalnie przygotowanym na potrzeby kampanii promocyjnej płyty. "Super C" to fikcyjna postać superbohaterki, w którą wciela się wokalistka. Poza tym to kolekcja nagrań niezwykle dopracowanych, w najdrobniejszych szczegółach. Ba, muzyka! Nad samą oprawą graficzną wykonawczyni pracowała prawie rok! To się nazywa perfekcjonizm!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.6

Niewypałem okazał się także image solistki. Sztucznie wykreowana bohaterka "Super C" nie trafiła w gusta fanów i stopniowo, w miarę rozwoju wydarzeń, już po premierze, została sprytnie, bez rozgłosu, niemal niezauważenie, wycofana z akcji reklamowej płyty. To dobitnie udowadnia, jak kiepską ideą było sięganie po środki rodem z komiksów przy promocji wydawnictwa i potwierdza błahość Ciary jako artystki.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.6

Miałem zamiar ufundować koncepcję swojej recenzji na palącym problemie naszych czasów, a więc opozycji dwóch strategii życia: higienicznej, z udziałem mycia jako czynności nieodzownej, powtarzanej regularnie kilka razy dziennie, w celu osiągnięcia czystości i akceptacji społecznej kosztem ryzyka spowodowanego rakotwórczymi właściwościami substancji zawartych w mydle oraz niehigienicznej, deprecjonującej mycie jako coś złego, gdyż angażującego w proces rakotwórcze chemikalia będące składnikami płynów pod prysznic i preferującego styl życia brudasa, który unikając mydła i innych przypuszczalnie zagrażających zdrowiu człowieka szamponów na dłuższą metę okaże się zwycięzcą, bo przetrwa (przyszło nam żyć w cywilizacji śmierci, która atakuje niespodziewanymi niebezpieczeństwami w najmniej oczekiwanych chwilach i w totalnie nieprawdopodobnej postaci, jak na przykład mydło). Ten ekscytujący dylemat "umrzeć czy śmierdzieć" wydawał się doskonałą osią, wokół której można rozwinąć narrację pełną zgrabnych metafor, błyskotliwych nawiązań popkulturowych tudzież imponujących cytatów, zdolnych osadzić (apetyczną) figurę Ciary w szerszym kontekście i zobaczyć ją przez pryzmat lęków podświadomie nękających społeczeństwo od stuleci. "Oczyma woabryźni" widziałem już nawet fabułę: panel dyskusyjny podczas międzynarodowych targów kosmetycznych, na których prezentowany jest najnowszy produkt uznanej firmy, szanowanej tak przez konsumenta, jak i przez grono półwytrawnych znawców tematu, istnych ekspertów badających za pomocą skali logarytmicznej wpływ wspomnianych elementów powodujących nowotwory na konsumentów.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.8

Nowe dokonanie Ciary postawiłbym na półce obok przepięknego nowego albumu formacji Old Time Radio, którego jednak nie miałem okazji przesłuchać. Podobieństwa? Oba mają równie beznadziejne kawałki. (Nie słucham muzyki.) Ogólnie to ten, tego, jakby to, no. Już? To już? Bo chciałbym skończyć, a nie wiem czy już.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 9.9

Osiągnąęm absolut. Nie ale serio. Kurwa poziom Kid A po prostu. Kurwa kurwa. Albo co najmniej longplaya Fleet Foxes. Post-apokaliptyczne arcydzieło eksplorujące w spójnej manierze nieadekwatne walory eks-romantycyzującej anty-utopii dzięki pochrzękująco-pochrapującym stękom, jakie wydają z siebie równolegle bity i narządy mowy Ciary. Jeżeli jest jakiś album dorównujący temu orgazmicznemu kosmo-katharsis, to chyba tylko pierwszy Grafi na LSD.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 8.9

Wydaje MJE SIE że podstawowy problem ludzi nastawionych negatywnie do Porcys polega na ich spince oraz na zakodowanym (całkiem absurdalnym zresztą) przeświadczeniu, że wszystko wokół trzeba brać na maksa serio, a już szczególnie dziedzinę pod tytułem "krytyka muzyczna". Hasła i kategorie w rodzaju "kultura", "klasa", "profesjonalizm", "etyka", "dojrzałość", "treściwość", "poziom", "pion" i tym podobne nudy są wystrzeliwane w kierunku Porcys często, ale żaden pocisk nie sięga celu, bo Porcys w tym czasie opala się na plaży grając w Wilka I Zająca. Umówmy się: większość ludzi to nudziarze. Ci, którzy sądzą, że dobra recenzja muzyczna powinna wyczerpywać temat w elegancki, staranny, "obły" sposób, zapominają o szczytnych programach awangardowych twórców, którzy proponowali odbiorcy wyzwanie w formie dezorientujących, ale pobudzających do aktywności intelektualnej (a czasem i fizycznej) haseł i oczekiwali interakcji, liczyli na udział nie-twórcy w materii twórczej – mieli nadzieję, że kontakt z odbiorcą pozwoli na uzupełnienie, dopełnienie, domknięcie przekazu, treści, dzieła. Zresztą, olać, nie o dzieło się tu rozchodzi. Wystawiam Ciarze wysoką ocenę nie dlatego, że jakoś szczególnie podoba mi się ta płyta, tylko w geście protestu przeciw bezmózgiemu odruchowi negowania wszystkiego, co inne, niecodzienne, wykraczające (chociażby i w denny sposób) poza ustalone normy, ramy, schematy. Vive La Liberte, pajace!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.9

To ma być dobra muzyka? To całe "Love Sex Magic"? Cóż, "Love's Easy Tears" to nie jest. Ciara czyta się jak Sijara – stąd to już niedaleko do Ssijary, którą na pewno Ciara jest, a już bez cienia wątpliwości Assi Ryj.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.8

Jeśli ludzi jako gatunek oceniam na 3.0, koty na 8.0, a zimne białe wino na 9.5, to recki jako zjawisko nie dostaną u mnie ani oczka więcej, niż marne 4.8. Choć to i tak sporo, biorąc pod uwagę zatrważającą ilość kompromitującego szlamu, jaki atakuje nas każdego dnia z ekranu monitora podłączonego do przeglądarki internetowej.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.0

Nie zrozumcie mnie źle, nie przemawia przeze mnie wcale zgorzknienie, marny humor i wkurwienie na debilizm osobników, z którymi miałem dziś "przyjemność" się spotkać, ale wystawiam tej płycie najniższą z możliwych not. Po to jest skala, żeby ją w pełni wykorzystywać. Takie smyranie się po pupciach zostawmy innym dziennikarzynom – ja wykładam kawę na ławę. Koleżanko, dałaś ciała po całości – i najgorsze, że nic dobrego ci to nie przyniosło. Masz ode mnie 0.0 na zachętę, bo musiałem obniżyć ocenę, bo moja dziewczyna cię lubi.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.0

Panie Drozda, idź pan w **** z takim żartem... (autocenzura – nie chcę się nieładnie wyrażać). Recki, które mają być jakimś szyfrem, kalamburem, chuj wie czym?! A więc dożyliśmy czasów, kiedy ważniejsze są jakieś hermetyczne żarty pseudo-redaktorów, niż kompetentne, rzeczowe omawianie... Zaraz, to kwestia z 2003, żesz kurwa mać, dobrego tekstu mi nie umiecie przygotować? Jeszcze się w grafice komputerowej zatrudnię.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 9.0

Z Ciary tak, ja doceniam bardzo debiut Goodies. Interesująca momentami płyta Evolution też pomieszkiwała czasem w moim plejerze. Nowej bym nie polecał raczej. Zresztą już widać, że Ciara nie była zadowolona z tych sesji – i od razu zaczęła pracę nad follow-upem (tym razem produkują tylko Dream i Stewart, może być dobrze).

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.2

Mi każą reckę Ciary pisać, a ja se kupiłem smerfne hity i doznaję, że nie mam czasu na żadne reckowanie. Apdejtów się zachciewa, w mordę kopane.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.3

Porcys przyznał nowej Ciarze ocenę 4.3. Cóż, nie chcę się wtrącać, ale mi osobiście byłoby na ich miejscu wstyd. Zerknąłem co tam chłopaki takie jak Zosia D. i Ola G. lubią i wyszło mi, że Fantasy Ride dostało wyższą notę, niż na przykład Bob Sinclar, Doniu czy formacja Post Regiment. Cóż, przy całym szacunku dla Boba Sinclara, większym dla Donia, a jeszcze największym dla Post Regimentu – ja sobie pozostanę przy opinii, że Ciarze daleko do artystycznego kunsztu wyżej wymienionych. Także – słuchajcie sobie, drogi Porcysie, Ciary, a ja zdejmę z półki płytę 18L i raz jeszcze zanucę "ile dałbym by zapomnieć".

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.1

Recka Ciary by Dejnarowicz DOBIŁA MNIE OSTATECZNIE. Chociaż nie, zaraz, po kolei. Najpierw mnie OSŁABIŁA. Potem dopiero DOBIŁA. Aha, w międzyczasie się ZAŻENOWAŁEM. Po prostu ŻENUJĄCE. I tu zadam sobie, w duchu, szczere pytanie – dlaczego mimo tego, że radosne publikacje Porcys OSŁABIAJĄ, ŻENUJĄ i DOBIJAJĄ mnie po raz pięćsetny – nadal czytam ten serwis? The story continues...

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.1

Ciara srara.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 9.8

Jdsfjsdkfdsfjdfd jds asdja kadj f askfjf

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.7

Jsajsd? jSjdkasd? Jdjkajsdj! KSJDAKSJjd – n nKAdksadksad.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.6

K! K! kDkdakd – M SJdaskdj. JAdsd. Asd? Jskda.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 8.0

Kakdskd... asdsad... adkdksd... sjaskjd, asjdjsds dl, djasdjkasjdd...

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 9.6

Dasdksadks...

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.7

Ej, kadjsdkjsd – ...

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.1

sasd

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.2

f

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.4

u

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.1

c

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.9

k

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 6.6

skaskdsad

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.6

sakdskdsa

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 9.2

Sadsjkad!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 8.3

JASKDJSKJD

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.7

DUPA

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.0

sdajksksjd

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.6

sadjasdd

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.0

sadjskdjksadsad

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.6

masdjskdjksad

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.2

ds

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 9.4

sasd

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.9

asdsd

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 8.5

PihfjnjvhqghfKJFewgrkhk,L;LadkncjBChgwfhwek

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.8

834834963846(*9*(*(*(*)(*(*(*(*)(*)(*)(*(*()(*)(*(

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.5

[i]

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.3

jdsdksd

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.3

jkfjjhkgfkhgjkgjkgj

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.1

meueuemeuemuemeuemeyeye

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.9

mwormwotmeyemwrmeotmeyomtowmtoey

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.9

jdaksdjdskj

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 6.4

...

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 9.3

..

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.4

.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.4

..

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.9

...

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.2

!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.3

!!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.2

!!!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 8.6

!!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.4

!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 8.2

!!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.3

!!!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.1

!!!!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.7

!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.4

!!!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.5

!!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.9

!!!!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 6.0

///////////////

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.2

\\\\\\\\\\\\\\\\\

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.5

------------

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 6.9

+++++++++

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 8.1

|||||||||||||||||||||||||||||||

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.6

===========

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 6.3

%%%%%%%%%%

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.4

Oj tam Ciara

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.1

LA SREJS

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 8.8

SRANTAZY SRAJD

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.1

JJJJJJJ

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.8

IIIIIIIIIII

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 6.8

Ech ehc hc he ch ch ehc hc

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.8

kalsklldsakdsdlskd

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.5

Kfg gk gk , , , , , , ,

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.5

Kadsldkd?

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.4

A, jdsjdskdjsk.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 2.7

Jakjsask.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 9.7

Aksaksalksas.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.1

Aksaskasalsksaskasaksl.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.5

Ooooo, no no no non on on.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.7

No no non no no non on on nono.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 9.5

JAJ! JKJKj! JAJJKJ!

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.8

Dskd...

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.7

Ajsas.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.8

Asjasja.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.7

Ksalksalsa.s

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 8.7

/sa/s////////???????

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.5

?

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 0.2

| ------ŕ ~~~~~~

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.3

?

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 4.6

[tu wpisz recenzję]

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 1.3

[tu nie wpisz recenzji]

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 7.9

[całośc zajęła mi niecałą godzinę]

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 5.3

[tu wklej swoje zdjęcie]

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.4

[tu linka do profilu na Facebooku]

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 6.5

Cześć, jestem Alfred, reckę Ciary piszę od trzech lat, zaczęło się od tego, że koledzy mi pokazali, że można czasem, tylko tak dla wyluzowania, napisać trochę recki Ciary, ale potem bardziej mnie to wciągnęło, zacząłem już nie na spotkaniach ze znajomymi, ale sam w domu, kiedy nikogo nie było, pisać reckę Ciary, potem dochodziło do sytuacji, w której właściwie pisałem ją przez większą część dnia, odwrócili się ode mnie starsi znajomi i... i... przepraszam na chwilę... mhmhmh... przychodzę tu żebyście pomogli mi przestać ją pisać, bo czas ucieka, życie biegnie do przodu, a ja ciągle ją piszę i myślę, że mam poważny problem. Chwyćmy się za ręce i wspólnymi siłami spróbujmy.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 3.6

Nie będę oczywiście mówił o muzyce, ale wróciłem dziś do The Dark Magical Cure For Bringing It All Maxinsiac On The Corner Ruins Everything In Its This Is Nowhere Smile Ride The Wild Wind Of Change Emergency And I See A-Ha-Art Of Noise Conspiracy Cancer Six Wives Of Henry Fool On The Modest Mouse On Mars Volta Post Perfect From Prescription Now You On Know Your Enemies Friends Pet Sounds Of Silence Is Sex Bad Moon Safari Rising Above From Death After Life At Budokan i kurde wymiatało dokładnie tak, jak pięćdziesiąt siedem lat temu, kiedy jej nie słuchałem po raz pierwszy. Czy komentowanie muzyki ma jeszcze jakiś sens? Śmiem wątpić, skoro szykowałem się do jednej recki przez pół roku i ważniejsze było dla mnie rzucanie do kosza na czas po dwa złote za kolejkę po paru kolejkach drinków w towarzystwie kolejki przyjaciół, którzy nawet nie wiedzieli, że w kolejce czeka ta recka. Wniosek: kto wiele razy reckę tarmosi, ten o nieprzychylność czytelnika prosi.

Ciara
Fantasy Ride

2009, La Face
Ocena: 6.7

To nie tak, że recka Ciary miała być jakimś "wdrożeniem terminu hipertekst w praktyce", że zacytuję klasyka. Ale autor wyraźnie do czegoś pije – i nie jest to zbyt słodki koktajl, a raczej koktajl Mołotowa wrzucony w sam gąszcz recenzenckiego pół-światka przez recenzenckiego pół-świadka wydarzeń tego pół-światka. "Walka z systemem" to za dużo powiedziane, ale mała szpilka w dupę – już całkiem bliskie realnego stanu rzeczy. Czy mamy się z tego cieszyć, radować, skakać pod sufit? Niekoniecznie, bo sami autorzy cytowani w tej pseudo-antologii nie do końca chyba są świadomi swojej roli w huraganie drastycznych przemian zachodzących w mediach i w nowych mediach. Strzelają na oślep, suną przed siebie, a kasę i tak zgarnie przyszłoroczny laureat nagrody Nike, czyli Stachursky, znany nowelista opiewający w swych barwnych miniaturkach prozatorskich nieco ociężały, zagubiony w odmętach niepamięci świat przedwojenny powojennej Lubelszczyzny – ukazane w sepii krajobrazy dogorywających klubików indie, zgliszcza indie-dyskotek, do których jeszcze niedawno uczęszczali panicze i panny w poszukiwaniu ulotnego fragmentu szczęścia, a które bezwzględnie przerwał pierwszy rozbiór Polski – gdy pewnego dnia wszyscy forumowicze wszystkich FÓR, jak jeden mąż, zdjęli o tej samej porze skarpetki i nic, ale to kompletnie nic, nie było już nigdy takie samo.

Borys Dejnarowicz    
14 listopada 2009
BIEŻĄCE
Porcys's Guide to Polish YouTube: 150 najśmieszniejszych plików internetowych
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)