RECENZJE

Blood Orange
Cupid Deluxe

2013, Domino 5.5

Istnieje wiele powodów, dla których można było polubić Blood Orange. Trudno było przejść obojętnie obok “Forget It” i nie wspomnieć o kawałku w podsumowaniu roku 2011. Odkąd zobaczyło się Deva Hynesa wymachującego szczoteczką w rytm gitarowych riffów i płuczącego usta piwem, mycie zębów nie było już nigdy takie samo. Coastal Grooves sprawiało wrażenie albumu niespełnionego, ale nieźle rokującego.

Istnieje też wiele powodów, dla których wypadałoby polubić nowe wydawnictwo Deva Hynesa. Bonus na starcie za okładkę albumu! Gość wchodzi w muzyczną dyskusję z odbiorcą tonem nie znoszącym sprzeciwu, odsiewając wszelkie wąty dwoma pierwszymi kawałkami i dwiema wyjątkowymi kobietami. Weźmy otwierające “Chamakay” z podkładem do gry w Króla Lwa i akrobatycznie wygimnastykowanym basem w tle. Uwaga, za wokalem kryje się jedno z największych kobiecych zjawisk współczesnej muzyki popularnej – Caroline Polachek z Chairlift. Dla tych, którym taki zestaw nie wystarcza, Dev sięga po jeszcze ostrzejsze środki perswazji w drugim kawałku. “You’re Not Good Enough” oznacza, że na stół wjeżdża duet Hynes-Urbani w zgrzebnej otoczce basu i klawiszy, wyznaczając złoty środek gdzieś pomiędzy Princem a Roniką.

Apetyt rośnie w miarę słuchania, odbiorca albumu oczekuje pierwszego kroku w chmurach. Tymczasem przebłysk geniuszu Blood Orange marnieje, łuszczy się, więdnie. “Uncle Ace” to nic więcej niż przewidywalne kawałki KDMS, “Chosen” nie wybiega dalej niż szeptane wyznania Birkin i Gainsbourga w “Je T’Aime Moi Non Plus”, a “On The Line” brzmi jak nieudana próba stylizacji na muzyczną prostolinijność Johna K. Eklektyzm sprawia wrażenie, że album wymknął się samemu Hynesowi spod kontroli, a zaskakująca wielość wątków zmienia się w nudną transparentność poszczególnych piosenek. Hybryda elektroniki, R&B, hip-hopu i new wave miała być dziwna jak albumy Massive Attack i wciągająca jak pierwsze płyty Suzanne Vegi. Tymczasem Cupid Deluxe to nie tylko album niespełniony, ale i niedopracowany.

Monika Riegel    
22 listopada 2013
BIEŻĄCE
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)
Wywiad z Jasonem Pierce'em