PLAYLIST

BOYBOY
"Boy" / "None Of Your Love"

7.5  /  7.0

O BOYBOYU wiemy niewiele – właściwie tylko tyle, że ma nieco głupią ksywkę, pochodzi z Nowej Zelandii i generalnie jest troszeczkę dziwny. Ta anonimowość nieco przypomina mi przypadek grupy PREP, od której w zeszłym roku również – tak jak i tutaj – dostaliśmy dwa, obciążone jedynie skrawkami kontekstu, niezwykle celne strzały. O ile jednak londyńska grupa lubuje się w różnych inkarnacjach soft-rocka, BOYBOY stawia na funk, wychillowany synth-pop z elementami r&b i – co jednoznacznie się narzuca – wszędobylską bundickowszczyznę.

Widmo Chaza krąży nad "Boy" od samego startu. Pourywane skrawki wokalu szybują gdzieś w stronę zdławionego "Intro / Chi Chi", leniwe, nieco paranoiczne zwrotki można by na siłę odnieść do jakiegoś "Fax Shadow", a rozwiązanie refrenu brzmi jak coś wyjęte żywcem z What For?. Ten dziwnie brzmiący, okraszony funkującym groove'em jam idealnie wpasuje się zarówno w wasze playlisty typu praca-dom, jak i na późną fazę weekendowej domówki, kiedy już tylko najtwardsi zawodnicy, dogorywając na fotelach, wymieniają się przemyśleniami. Uwaga, bo mocno się wkręca.

Drugi kawałek – "None Of Your Love" – to utwór odrobinę bardziej dynamiczny, ale również znacznie lżejszy i cieplejszy. Tu do Bundicka dołącza jego dawny kompan, Ernest Green, a właściwie to skojarzenie z Washed Out wydaje mi się tu wręcz dominujące. Pogodna synthowa mgiełka delikatnie migocze na tle zapylającego jak w "Will You Dance?" The Bird And The Bee basu, prosty, kosmetycznie przyozdobiony samplami bit unika jakichkolwiek nadmiernych obciążeń, a wyluzowany BOYBOY śpiewa i nuci w sposób niespecjalnie zakłócający te sielskie impresje. Nawet nie wiesz kiedy mijają te trzy minuty, ale po wszystkim chcesz znów się odurzyć. Trudno wyczuć, czy na zapowiedzianej na maj EP-ce będzie więcej "Boy" czy "None Of Your Love", ale właściwie w obu przypadkach byłbym zadowolony – pozostaje więc czekać, a w międzyczasie zarzucić jeszcze kilka razy te dwa cymesiki.

Wojciech Chełmecki    
15 kwietnia 2016
BIEŻĄCE
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)
Wywiad z Jasonem Pierce'em