Reed czyta Poła

22 listopada 2002

Jakiś czas temu pisaliśmy tu o zremasterowanej wersji Transformera Lou Reeda. Teraz przyszedł czas na nowy podwójny dysk zatytułowany The Raven, dokładnie tak jak najsłynniejszy utwór Edgara Allana Poe. I nie jest to przypadek- na nim Reed oraz wielu innych znakomitych gości udziela się wokalnie, czytając poezję jednego z największych amerykańskich pisarzy, oraz instrumentalnie, tworząc odpowiadające podkłady.

Ideę wydawnictwa wytłumaczył Reed na swojej oficjalnej stronie. Określa on Poe'a ojcem Williama Burroughs'a i Huberta Selby, pisarzem, który bardziej odpowiadał naszej epoce niż swojej. Lider VU stwierdził, że dokonał reinterpetacji twórczości Edgara Allana, by zadać znowu te same pytania: "Kim jestem" i "Dlaczego przyciągają mnie rzeczy, które nie powinny mnie przyciągać". Hmmm.... (zamyślenie).

Wracając do gości. Na The Raven pojawią się m.in. David Bowie, Fisher Stevens i Ornette Coleman(!) oraz wielu innych, a wśród nich Willem Dafoe - koleś, którego możecie kojarzyć jako złą postać w Spidermanie. Ogólnie całość przypomina trochę projekty Kinga Diamonda (opowieści grozy czytane przez samego mistrza, przerażające). Sądząc po samplu na oficjalnej stronie studenci nie będą już musieli czytać Ravena, będzie można sięgnąć po wydawnictwo z serii Trudne Lektury autorstwa Lou Reeda. I dobrze.


Zobacz także:

http://www.loureed.com
Michał Zagroba    
BIEŻĄCE
Ekstrakt #5 (10 płyt 2020-2024)
Ekstrakt #4 (2024)