RECENZJE

Faith No More
The Real Thing

1989, Slash 6.3

Niestety nie dane mi było poznawać twórczości Faith No More w porządku chronologicznym. The Real Thing usłyszałem w dalszej kolejności i przysięgam, że kiedy pierwszy raz ujrzałem teledysk do utworu "Epic" przez dłuższy czas zastanawiałem się kim jest ten długowłosy wymoczek, kalifornijski surfer, w dodatku dysponujący wyjątkowo gówniarskim głosem. Kolor skóry nie pasował do opisu Chucka Mosely, ale bardziej byłem skłonny uwierzyć, że mam tu do czynienia z Courtney Love sprzed operacji plastycznej, niż z Pattonem.

Z deską pod pachą, z hairami powiewającymi w powietrzu, trzeci studyjny album Faith No More to plażowy entuzjazm spod znaku "what's up, dude!" i kawałek rockerskiego wykopu, zaczynającego się od singlowego "From Out Of Nowhere". Wczesne oblicze wyluzowanego Mike'a, ten nie rozwinięty jeszcze w pełni, nieco piskliwy, wyrażający młodzieńczą beztroskę, aczkolwiek intrygujący głos pasuje do przekazu jeszcze lepiej niż białe szorty z wizerunkami delfinów odbijających piłki własnymi nosami albo koszula z rysunkami warzyw uprawiających sweet loving (moi faworyci to seler i pomidor doggy style). The Real Thing prezentuje podobny poziom pozytywności.

Co mnie osobiście zaskakuje to zróżnicowanie i jednoczesna spójność płytki. Zupełnie nie odczuwalne są liczne zmiany stylistyczne od metalu z przymrużeniem oka w rodzaju "Surprise! You're Dead!", poprzez dość klasyczne rockowe brzmienie, w największej sile reprezentowane na albumie, aż po łagodną balladę, jak w kończącym płytę, lekko pastiszowym "Edge Of The World" i pierwszej części "Zombie Eaters". Niezwykle udanie wpasowuje się tu również słynny Black Sabbath'owy klasyk "War Pigs". Bardzo wporzo wypada kawałek tytułowy, drobna próbka tej huśtawki nastrojów i brzmień, z którą często spotykamy się na późniejszych płytach zespołu, z tymże na razie w wersji łagodnej jak owieczka. Tym niemniej The Real Thing właściwie nie zapowiada tego co miało za trzy lata nastąpić.

Michał Zagroba    
16 listopada 2001
BIEŻĄCE
Zbigniew Stonoga"Uśmiechnij Się"
Young ThugThe Best Of Young Thug Leaks 2019