RECENZJE

Alden Tyrell
Times Like These (1999-2006)

2006, Clone 7.5

Ta płyta poważnie wymiata! Kto uwielbiał The Upper Cuts i Unclassics, niech natychmiast coś zrobi w kierunku zapoznania się z Times Like These (1999-2006). Jest to kompilacja typu "The Best Of", zbiór kawałków w stylu ewidentnie italo, czy raczej definiujących już styl nu-italo, zrobionych przez pewnego pana okrzykniętego najlepszym obecnie producentem w tym właśnie gatunku.

Od razu powiedzmy, że jeśli słowo italo kojarzy wam się z San Remo, z tak zwanymi "cheesy" piosenkami (też miewają swój urok, jakby co), albo nie daj Boże z czymś, w co italo klasyczne z końcówki lat 70-tych i pierwszej połowy lat 80-tych wyewoluowało, czyli z jakąś mdłą odmianą euro-dance dla wszystkich i dla nikogo, to nie jest to nic z tych rzeczy. To w ogóle nie są "piosenki" w popularnym tego słowa znaczeniu, żadne Ryan Paris – "Dolce Vita" (z tego jest zrzynka Natalii Kukulskiej w "Puszku Okruszku", coś mi się wydaje!). Mamy tu do czynienia z nurtem bardziej electro, czy nawet dark electro italo, jest też oczywiście klimat summerowo-moroderowy, pobrzmiewają gdzieniegdzie nawiązania do "I Feel Love". Będzie się podobało tym, którzy znają takie klasyki z tej samej bajki jak Black Devil Disco Club czy single Klein & M.B.O. Z nowszych, zainspirowanych w dużej mierze italo, narzuca się od razu wspomniany Braxe.

Alden Tyrell (prawdziwe nazwisko Martijn Hoogendijk, pochodzi z Rotterdamu) nie od dziś jest żywą legendą disco-electro. Jeśli wcześniej mieliście okazję zapoznać się z jego wydawnictwami, dostępnymi dotychczas tylko w postaci singli-winyli z Clone, takimi jak choćby Hills Of Honolulu (wydane pod pseudonimem A Visitor From Another Meaning, synth-electro highlight albumu), Disco Lunar Module, Knockers (oryginalna wersja Bobby Orlando), Love Explosion (1999), to macie teraz wszystko to i więcej na jednej płycie, na której, mogę was zapewnić, każdy kawałek wymiata i naprawdę nie mam pojęcia, dlaczego Tyrell przy takim uniwersalnym, imprezowym potencjale, połączonym z prawdziwą muzyczną wybitnością, nie zdobył jeszcze masowej, a nie tylko "środowiskowej" popularności.

Hoogendijk już 7 lat temu miał swój udział w klasycznym Mixed Up In The Hague (był tam jego kawałek "Love Explosion"), który określił odrodzenie stylu italo. Mix zrobił I-F, czyli Interr-Ference, prawdziwe nazwisko Ferenc E. van der Sluijs – chodzi o członka grupy Unit Moebius zainspirowanej Underground Resistance, autora dance'owego hitu z 1997 roku "Space Invaders Are Smoking Grass" (a Tyrell mixował ten kawałek w 2001 roku). Niedawno zresztą wyszedł w limitowanej serii 300 egzemplarzy winyl Tyrella, I-F oraz Freda Ventury – jest to wersja live kilku starych kawałków italo, który swojego czasu nagrał Ventura, zagranych w zeszłym roku między innymi na festiwalu Lowlands. Wspólpraca z I-F sięga 1997 roku, kiedy to Hoogendijk wystąpił gościnnie w kawałku "Us & Ours & You & Yours". A potem, przeważnie jako Tyrell, od czasu do czasu wydawał niektóre ze swoich produkcji w Clone i to właśnie są te z Times Like These. Miewał też podobno inne pseudonimy, a ponadto zremixował niejedno i robił niejeden mastering, więc teraz pozostaje już tylko poprzeklejać właściwe nazwy gdzie trzeba i poszukać, co się za nimi kryje, czego i wam życzę.

Zosia Dąbrowska    
18 września 2006
BIEŻĄCE
Porcys's Guide to Polish YouTube: 150 najśmieszniejszych plików internetowych
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)