SPECJALNE - Relacja

Inc. (25 Października 2012, Los Globos, Los Angeles)

16 listopada 2012Inc.
25 Października 2012, Los Globos, Los Angeles


Jednym z założeń nowej żydomasońskiej agendy Porcys jest pisanie o Inc. przynajmniej raz w tygodniu. Ale co tam, jeśli przez to uda się nam umilić oczekiwanie na ich dziewiątkową płytę. No więc, pod koniec października duet wrócił na scenę po całkiem długiej przerwie (w towarzystwie dwóch perkusistów), a ich koncert w klubie Los Globos mój znajomy fan uznał za najlepszy Inc., jaki kiedykolwiek miał szansę ujrzeć.

Ale cofnijmy się kilka kroków: Los Globos to chyba najodpowiedniejsze miejsce na ziemi na wybryki braci Aged i badania gruntu nowymi piosenkami. "Balony" są niczym ejtisowy dom strachów – wielka, mroczna i odrobinę zaniedbana świątynia post-disco dekadencji (co ma sens w kontekście całego miasta, które samo pod wieloma względami utknęło w latach osiemdziesiątych). Wydarzenie przyciągnęło do klubu niespełna kilkadziesiąt osób (z krzątającym się Kennym Gilmore’em na czele), a scenę Inc. dzielili z bardzo porządnie sprawdzającą się live Kelelą (możecie ją kojarzyć choćby z kawałka “EFX” Teengirl Fantasy).

Kiedy mówię "nowymi piosenkami", to mam na myśli właśnie to: Inc. zagrali pełen set jako gwiazda wieczoru, ale nie znalazła się w nim ani jedna piosenka z okresu poprzedzającego "The Place". Żadnego "Heart Crimes" czy Prince’owych throwbacków z okresu Teen Inc; zamiast tego kilkanaście kawałków utrzymujących styl i, co najważniejsze, jakość wspomnianego "The Place" czy genialnego "5 Days". Wnioskując po zaprezentowanym materiale, debiut Inc. będzie krążkiem równym, spójnym i przemyślanym, wypełnionym po brzegi zarówno klimatem lśniących ballad R&B, jak i sensownym rzemiosłem instrumentalnym (nie porzucili do końca zajawki prog-rockowej). Nie wyobrażam sobie, żeby ten wypatrywany przez nas, od blisko trzech lat, album mógł zawieść czyjekolwiek oczekiwania.

Patryk Mrozek, listopad 2012

Patryk Mrozek    
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019