INNE - PORCAST

Plum
"Drought Destroyed My Eyeballs"

Dawno nie miałem okazji widzieć zespołu Plum, czyli jednego z reprezentantów sceny PinkPunk, na żywo, ale z moich wspomnień sprzed kilku lat wyłania się obraz bezsprzecznie jednej z ciekawszych koncertowych grup w Polsce. Bodaj trzykrotnie miałem okazję zmagać się z generowaną przez to trio dawką hałasu, którego nie powstydziłyby się tak zacne załogi jak Shellac czy Jesus Lizard. Znakomity koncert w niewielkiej przylicealnej sali w Pile wśród obecnych tam osób obrósł już legendą, podobnie jak pewien gig w poznańskich Kisielicach, podczas którego Marcin Piekoszewski, basista i wokalista Pluma, w artystycznym uniesieniu podduszał jednego z moich znajomych, a na drugim demonstrował na czym polega seks oralny (jedynie w teorii, bez obaw). Wrażenia niezwykłe i niezapomniane, koledzy zapewne do dzisiaj nie śpią po nocach.

Niestety chłopakom ze Stargardu Szczecińskiego nie udało się oddać niezwykłej intensywności towarzyszącej ich koncertom na żadnym z dotychczasowych wydawnictw. Jak widać prawdziwa wartość Pluma ujawnia się raczej podczas występów w dusznych, ciasnych i zadymionych pomieszczeniach. Sprawdźcie to kiedyś. Ja tymczasem sprawdziłem co tam nowego u braci Piekoszewskich i Zbyszka Jasińskiego, jeśli chodzi o dokonania studyjne. Zespół na swoim profilu MySpace udostępnia między innymi openera wydanej w tym roku płytki Witness Of Your Fall. Kawałek zatytułowany "Drought Destroyed My Eyeballs" nie zaskakuje - to wciąż pełen sprzężeń i basowo-perkusyjnych pochodów gitarowy noise, niepozbawiony przy tym pretensji do swego rodzaju melodyjności. Na pewno wypada docenić konsekwencję z jaką od lat Plum eksploruje podobne muzyczne tereny, onegdaj w barwach nieistniejącej już wytwórni Europeans Records, a obecnie nagrywając dla Gustaff Records.

Warto wspomnieć, że muzycy Pluma udzielają się ponadto w pobocznych projektach, Marcin i Zbyszek tworzą duet Woody Alien, a Rafał jest podporą grupy Houdini oraz pewnego składu, który, choć na razie pozostaje jedynie w sferze niejako wirtualnej, ma szansę stać się objawieniem drugiej połowy tego roku. Czekamy!

posłuchaj »

Tomasz Waśko    
25 czerwca 2007
BIEŻĄCE
Relacja: Tauron Nowa Muzyka 2019
SkeptaIgnorance Is Bliss