INNE - PORCAST

Magierski & Tymon Feat. Mały72
"Oddycham Smogiem"

Każdy kto mieszka w mieście ma w związku z nim jakieś fobie. I bardzo często czuje się z nimi jak pojeb. Nie chciałbym popaść w banał, ale przynajmniej dla mnie wyświechtane zjawisko samotności w tłumie czy samotności w wielkim mieście jest czymś metafizycznym. W tym samym stopniu skrajnie depresyjnym i uświęcającym. W Biegnij Lola, Biegnij (nie jestem filmoznawcą, nie wiem czy gdzieś jeszcze) zastosowano intrygujący patent przedstawiania historii totalnie nieistotnych, przypadkowych postaci jedynie w migawkach. Czasem łapie się na tym, że w autobusie czy sklepie zastanawiam się, ile historii otacza mnie. Że te wszystkie zbiorowości to nie abstrakcyjna masa, tylko jednak kilka, kilkanaście unikatowych jednostek. To za grube rozkminy na tę okazję, ale przyszły mi do głowy, bo właściwie o tym jest "Oddycham Smogiem".

O przyciśnięciu smogiem do ziemi, ulicach oplutych kwaśnym deszczem i zaplątaniu w toksyczne związki. Malkontenci powiedzą zaraz, że tego typu tematyka była już poruszana miliony razy. Racja, ale ja nic nie poradzę, że szczerze porusza mnie, gdy po litanii neurotycznych, miejskich obrazów pada konstatacja "Tak sobie myślę, to właśnie jest powodem, że ostatnio mało sypiam, oddycham smogiem". Stawiająca właściwie znak równości między metropolią a organizmem, w sensie człowiek – tkanka miejska i tak dalej, i tak dalej. Walorem utworu jest oszczędność w słowach. Nie uświadczycie tu nadmiaru metafor czy lirycznego przeładowania. Jest sam sens i samo sedno.

Wartość samą w sobie stanowi muzyka Magiery. Przygnębiająca, melancholijna. Bardzo organiczna, wielopoziomowa i wielowątkowa, mimo że track trwa niewiele ponad dwie minuty. Minimalistyczna w warstwie melodycznej, na wolnych tempach i z miażdżącymi klatkę piersiowa basami.

Tymczasem kończę, bo druga wybiła, a ostatnio naprawdę mało sypiam.

posłuchaj »

Marek Fall    
16 kwietnia 2008
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2018: Azja
Rekapitulacja 2018: Indie