INNE - PORCAST

Komety
"Wyglądasz Źle"

Wśród współpracowników Porcys jestem największym i chyba w sumie jedynym szalikowcem żoliborskich Komet i Partii. Choćby ze względu na celne teksty. Lider tych grup, Lesław, posiadł rzadką w tym kraju umiejętność. Nikt tak jak on nie potrafi przekazać w 2-3 prostych komiksowych linijkach-kreskach stanu rozdarcia i melancholii – burz hormonów przeniesionych w polskie realia kulturowe z wyspiarskich – opiewanych tamże przez wczesnych Buzzcocks czy Morrisseya. Lesław jakoś tak sprytnie wymyślił formułę zespołów, które zakładał, że udawało mu się nie nudzić przy "obiektywnie" słabym zwykle songwritingu.

Tłumaczę się gęsto z tej sympatii, bo niedawno miała miejsce internetowa premiera singla zapowiadającego trzecią płytę żoliborskiej załogi (a szóstą studyjną w dyskografii Lesława w ogóle), Akcja V1. Z zespołu odszedł w dziwnych okolicznościach perkusista Arkus, a w wywiadzie dla Onetu przeprowadzanym na imprezce branżowej Lesław powiedział dziennikarce, że najbardziej to on jednak lubi siedzieć w domu. Utwór "Wyglądasz Źle" jest kolejnym zapisem nieodmiennie złego stanu podmiotu lirycznego piosenek Komet. To utwór skonstruowany według sprawdzonej receptury – wyglądasz źle (jak chłopak), zastanawiam się, dlaczego nie trzymamy się za ręce (chciałbym być już w domu albo w twoim pokoju), to miasto istnieje dla nas – dla ciebie i dla mnie – ale i tak wszyscy umrzemy (to pewne). Tak więc standard, pozdro600 dla kumatych, ś.p. Magik [*] [*] największy MC na polskiej scenie, zero komercji.

Premiera LP dopiero za pół roku, w połowie września. 17 maja natomiast (w rocznicę śmierci Iana Curtisa) ukazuje się Tribute To Joy Division z Kometami wykonującymi jeden z kawałków (wiem na razie tylko tyle, że puławski DHM zaśpiewa "Transmission"). Już słyszę te komentarze: "spoko, mieszkamy w Polsce, jest jeden zespół, którego warto uczcić płytą z coverami".

posłuchaj »

Piotr Kowalczyk    
14 maja 2007
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019