INNE - PORCAST

Karotka, "Papa" / Wakacje
"Duży Palec"

Pisaliśmy już o Kawałku Kulki, dziś ciąg dalszy gorzowskiego desantu. Ten porcast mógł na dobrą sprawę powstać parę miesięcy temu, po tym jak widziałem Karotkę grającą na żywo w Poznaniu przed zespołem Orchid. Mógł, ale nie powstał – artystka, na co dzień udzielająca się w KK na skrzypcach, dała wtedy występ, który, łagodnie mówiąc, nie zapadł mi w pamięć. Stąd też nie zaprzątałem sobie głowy sprawdzeniem, jak brzmią jej piosenki w wersji "studyjnej". Całkiem niedawno podczas rutynowego zwiedzania MySpace natrafiłem na Karotkę ponownie. Na pewno nie można odmówić dziewczynie pracowitości – oprócz gry w KK nagrywa solo w domowym zaciszu, a do tego lideruje Wakacjom. Daje nam to mozliwość poznania muzyki bohaterki dzisiejszego tekstu z dwóch różnych stron.

Z jej solowych dokonań wybieram numer "Papa". Gorzowianka brzmi tu jakby chciała przekonać słuchaczy, że jest cudownie odnalezioną trzecią siostrą Cassady: delikatnie trącane struny gitary, tu jakieś szumy, tam trzaski, w tle delikatne elektroniczne plumkanie, nakładające się na siebie wokale, magia, mistycyzm, mrok. A także nuda i niestety brak oryginalności. Doceniam próbę wyjścia poza schemat bycia po prostu kolejną singer-songwriterką z akustykiem, ale byłoby lepiej, gdyby Karotka popracowała trochę nad tym, by to były bardziej "jej" piosenki niż tylko średnio udane wariacje na temat tego jak brzmiałyby połączone siły Animal Collective i CocoRosie. To oczywiście spora hiperbola, ale słychać, że Karotka zauroczona jest tymi właśnie artystami.

Nienajlepsze wrażenie zaciera do pewnego stopnia bezpretensjonalny utwór Wakacji "Duży Palec". Wokalistka wzmocniona regularnym składem w postaci perkusisty i basisty KK odnajduje się w tym subtelnym, stopniowo rozkręcającym się numerze nieco lepiej niż w sypialnianym lo-fi. Jakieś punkty odniesienia? Ja słyszę tu echa Mazzy Star, swego czasu mistrzów takich kameralnych gitarowych ballad.

Jak widać Gorzów to nie tylko miasto słynące z czytających Orwella polityków, więc sądzę, że warto choćby kątem oka śledzić co dzieje się na tamtejszej scenie muzycznej. A że grupa Kawałek Kulki ma podobno w październiku wystapić w poznańskich Kisielicach, to będzie okazja sprawdzić w jakim stopniu poboczna działalność Karotki odcisnęła piętno na brzmieniu jej macierzystego bandu.

posłuchaj (Karotka) »
posłuchaj (Wakacje) »

Tomasz Waśko    
10 września 2007
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019