INNE - PORCAST

Andy
"Nic Z Tego Nie Będzie"

JB: Zabawne, bo tak jak Grek mam hip-hopowe skojarzenia przy pierwszym zapoznaniu z klipem. Tyle, że mnie przypomina się sytuacja z "Gramy Dalej" – tu niby ma być zabawniej, bo jest Bryndal, ale nie dajcie się oszukać. Co do samego kawałka, to jeśli słyszeliście np. o Riot Grrrl i nie jara was już sama idea zespołu rockowego girls bandu, to król jest nagi. Tak właśnie, "król" a nie "królowa", bo chodzi przecież o Iggy'ego Popa ("Lust For Life", hm?). Wychodzi więc na to, że zespół nie tylko nazwą nawiązuje do słynnych AND1, lecz także przeznaczeniem.

PG: Ale co że "Nic Z Tego Nie Będzie", że Łona z Końca Żartów? Ano zajebisty kawałek to był. "Brak pieniędzy, a cóż ten brak wart jest / Skoro nie mam pieniędzy i się wcale tym nie martwię", albo "Ale ja widzę, że świat już prawie runął i co? I mam kurwa dobry humor" i reszta luzackich fraz, jadących na funkującym podkładzie i wbijającym się w głowę skrzypcowym loopie. Posłuchajcie sobie, bo debiut Łony całkiem nieźle wymiatał.

ŁŁ: Andy? Takie góry? Dobra nazwa.

Nie uwierzycie, ale takie historie się działy w latach osiemdziesiątych: jako młokos, nie lubiąc jeszcze nawet Is This It? śpiewałem akurat ten utwór wracając do domu po pijaku z kumplem (na świecie jest za dużo dobrych piosenek do śpiewania po pijaku, żeby zbyć to zwykłym zbiegiem okoliczności). I poznaliśmy wtedy dwie dziewczyny, które pojawiły się znienacka i rozentuzjazmowane prosiły o bis. Jedna z nich jest dziś moją żoną. Taką piosenkę mogły zrobić tylko kobiety, naprawdę.

JM: Bardzo się zdziwiłem niusem, że Andy nie tylko istnieją jeszcze, ale i po ośmiu latach od rozpoczęcia działalności wydają debiutancki album. Alternatywne salony w sumie zawsze im sprzyjały, ale pobrzmiewanie amatorką długo hamowało potencjalnych inwestorów. Dostępne na MySpace dwa sample nie rokują wielkich zmian pod tym względem, ale trzeba też przyznać, że hook "Nic Z Tego Nie Będzie" należy do najlepszych dokonań zespołu. Ciekawe czy wciąż grają "Some Girls Are Betters Than Others" na koncertach, hyhy.

Jan Błaszczak     Paweł Greczyn     Jędrzej Michalak     Łukasz Łachecki    
26 listopada 2009
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019