PLAYLIST

Southern Shores
"Night Is Young"

6.0

"Night Is Young" kanadyjskiego duetu Southern Shores jest jednym z tych kawałków, których odsłuch zaczynasz znudzoną miną i beznamiętnym tagiem typu "balearic pop/chillwave/house/disco/cośtamcośtam" kołaczącym ci się po głowie, a kończysz przy drzwiach wyjściowych w kąpielówkach, gotowy wyjechać gdziekolwiek, byle znajdowało się tam pod dostatkiem wody i beach barów. To smutne, ale w intuicyjnej walce recenzenta z oklepaną kategorią "muzyki na lato" nowy singiel Southern Shores to potężny cios piłką plażową między oczy.

Zaczyna się niby niepozornie – od eterycznych padów, strzępów wokaliz zanurzonych w delay'u i reverbie oraz bitu dryfującego leniwie gdzieś w okolicach 120 bpm. Ciekawiej robi się kiedy nadpływa refren – rytm wzbogaca się o dynamicznie sunący cowbell, do życia budzi się kiwający głową bas, zaś blender w twoim domu zaczyna automatycznie kruszyć lód do drinków. No i, co najważniejsze, pojawia się hook – z kilku fraz wysamplowanych z 90'sowego hitu Cathy Dennis duet klei motyw inny , a jednak spokojnie dający radę temu z materiału źródłowego. Kiedy kawałek wraca do leniwego klimatu z początku, dmuchany delfin i hawajska koszula prawdopodobnie dawno znalazły już drogę do twojej walizki, ale to nie koniec, ponieważ obaj panowie za chwilę zawracają nas znów na parkiet, tym razem w towarzystwie chwytliwych dęciaków, które ostatecznie pieczętują decyzję w sprawie zabrania ze sobą olejku do opalania.

I mimo, że "Night Is Young" to nic nowego – bo Kanadyjczycy zakontraktowani w Cascine nie serwują nam przecież żadnych, dosłownie żadnych odkrywczych motywów, a gry na nostalgii do lat 80. i 90. każdy ma prawo mieć już po dziurki w nosie – to tym razem w kwestii świeżości wystarczy mi świeża bryza znad morza. Do zobaczenia gdzieś na plaży.

Marcin Sonnenberg    
24 czerwca 2011
BIEŻĄCE
Relacja: Tauron Nowa Muzyka 2019
SkeptaIgnorance Is Bliss