PLAYLIST

Rich Boy
"Throw Some D's (remix)"

5.0

Z tego co zrozumiałem, to wersja 1.0 "Throw Some D's" jest o amerykańskich samochodach i ich wyższości nad trwałymi związkami z głupimi kurami. Jedyne co wyróżnia ją spośród stosu kawałków w zamyśle rządzących to szorstki, wysoki timbre Rich Boya i flow z umiejętnym rozkładaniem akcentów, przywodzącym na myśl dziecięcą wyliczankę.

Upgrade nosi uwłaczającą nieco etykietkę remiksu. Uwłaczającą przede wszystkim gościom, którzy nie pojawili się w wersji podstawowej. Raczej świeżak Rich został sprowadzony do roli przydupasa, ustępując pola bohaterom (to znaczy to nie są moje autorytety moralne, ale Bogatego może): Andremu 3000, Nelly'emu, Game'owi oraz niezastąpionemu Lil' Jonowi (gdyby nie istniał, trzeba by go było wymyślić). Kiedy się zbierze tylu gangsterów w jednym miejscu, ciężko nad nimi zapanować i to jest prawdopodobną przyczyną rozluźnienia wątku motoryzacyjnego i obecności standardowych tematów poruszanych przez raperów. Zajeżdżający poduchą wypasiony podkład został odrobinę uproszczony i przeinaczony w stronę zadziorności, jednak wciąż dopuszczalnej w wieczornych pasmach MTV. Wycięty został gościnny występ Polow Da Dona, wyglądem przypominającego Seana Paula, głosem – ekspres do kawy. Tym lepiej.

Podstawowym błędem koncepcyjnym "remiksu" jest długość zbliżona do sześciu minut, pod koniec których monotonny podkład raczej nie stymuluje. Fragmentu od 2:35 do 3:20 (licytacji Nelly'ego i Murphy'ego Lee) można słuchać bez końca, natomiast historie Andrego i Game'a są nazbyt obfite w szczegóły. Przyciąć trochę, poprzeplatać, tchnąć życie i byłoby "Kapitalne z minusem", a tak jest "Poprawna muzyka tła". Lepsza od wersji oryginalnej, to fakt. I co z tego?


Zobacz także:

http://www.youtube.com/watch?v=v-opxcaru5c
Filip Kekusz    
6 kwietnia 2007
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019