PLAYLIST

Redinho feat. Brendan Reilly
"Get You Off My Mind"

8.0

Ścieżki muzyczne, którymi podążał przez lata Tom Calvert, zdecydowanie intrygują. Jako początek drogi można uznać domowe nagrywki perkusji, które realizował w swoim pokoju, podczas gdy za ścianą jego bracia zajmowali się gitarami i rapowaniem. Potem przyszedł czas na poszukiwania: zespoły metalowe, funkowe, w końcu – nagrania solowe, w których samodzielnie obsługiwał wszystkie instrumenty.

Szybko nadeszła jednak refleksja, że szlifowanie umiejętności i doskonalenie się w obsłudze instrumentów nie jest tym, czego najbardziej poszukuje w muzyce – jego prawdziwymi pasjami stały się kompozycja i produkcja. Nie dziwi więc, że pierwsze oficjalne wydawnictwa, już pod pseudonimem Redinho, ukazały nam Calverta jako twórcę muzyki wyraźnie elektronicznej. EPki Bare Blips i Edge Off pokazywały potencjał. Jednak zarówno pod względem kompozycyjnym, jak i brzmieniowym – moim zdaniem – nie były dziełami w pełni dojrzałymi. Już na tym etapie twórczości łatwo identyfikowalne były jednak funkowe inspiracje Calverta. I nie mam na myśli tylko tych łatwych do usłyszenia, powiązanych z latami 80ymi, o których zazwyczaj wspomina się w jego przypadku, bo już słuchając trochę późniejszego "Stay Together" jestem przekonany, że jara się twórczością Damona Riddicka. Brakującym pierwiastkiem okazało się uwypuklenie chwytliwości.

Przyszedł on wraz z tegorocznymi singlami, a szczególnie z ostatnim, zatytułowanym "Get You Off My Mind". Tak uroczo zazębiających się, synthowych motywów Redinho jeszcze nie miał, a innym przeplatającym się elementem są wokale. Obok charakterystycznie przetworzonego głosu Calverta, mamy tu jeszcze featuring jego kolegi z Londynu – Brendana Reilly’ego, który nadaje kawałkowi przystępności. Lata spędzone na szlifowaniu producenckich umiejętności nie poszły na marne, bo wszystko brzmi świeżo i przejrzyście. Oprócz wspaniałego refrenu, którego nie jestem w stanie wyrzucić z głowy od pierwszego odsłuchu, warto też zwrócić uwagę na następujący po nim mostek. Za jego sprawą łatwo wyobrazić sobie zorientowany mocniej w kierunku R&B album, gdzie duet Calvert – Reilly wciela się w Nicolaya i Phonte.

Jeszcze w tym roku na rynku ukaże się album, który sam muzyk określa jako skrzyżowanie Stevie'ego Wondera i Rogera Troutmana (Zapp), wyprodukowanych przez Aphexa Twina i Hudsona Mohawke – i muszę przyznać: brzmi to niezwykle zachęcająco. W jednym z wywiadów Redinho, zapytany o to, kim jest na co dzień, użył określenia: "professional nine to five avoider". Jeśli przygotował więcej piosenek na poziomie "Get You Off My Mind" – jestem przekonany, że nie będzie miał problemów z samodzielnym określaniem godzin swojej pracy.

Piotr Ejsmont    
13 września 2014
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019