PLAYLIST

Radiohead
"Paranoid Android (early)"

9.5

Radiohead mają zwyczaj sprawdzać przed nagrywaniem albumu nowe utwory na żywo. Zmiany, które dokonują się między ostatnim koncertem trasy a końcem sesji w studiu, bywają zaciekle krytykowane przez zaopatrzonych w mp3 fanów, którzy na przykład osłuchani z innym tekstem w "Karma Police" długo ponoć nie mogli się przyzwyczaić do końcowego jego kształtu (!). Przeważnie przekształcenia nie są na tyle ważne, by interesowanie się nimi uzasadnić można było czymś innym niż fanatyzmem. Zdarzył się jednak wyjątek.

Podczas tournee w 1996 roku Radiohead ćwiczyli utwory na swoją trzecią płytę. Rekordy popularności biło "Electioneering" (grane niekiedy nawet dwukrotnie jednego wieczoru), opinię miażdżącego zyskał również rozległy kolos, obrany później pierwszym singlem Ok Computer. Ówczesna jego postać w pierwszej części właściwie nie różniła się od tej znanej dziś ogółowi: dopiero po kultowej linijce "kicking squealing gucci little piggy" dochodzimy do meritum tego playlist. Nagle następuje głośne przejście gitar, zatrzymane na odpowiednią chwilę i później kontynuowane. Wchodząca przy akompaniamencie boskiego darcia się Yorke'a solówka Greenwooda również odbiega od wersji albumowej, a jest to ledwie wstęp do właściwych treści czekających nas zaskoczeń.

Podczas "rain down period" (jest to już obiegowe określenie) pojawiają się klawisze, nie ma natomiast drugiego głosu ("That's it sir / You're leaving"). Gdy trzecia część utworu dobiega końca, znów nie wiadomo o co chodzi. Akustyk bowiem zaczyna grać genialnie brzmiącą chyba nawet na grzebieniu partię gitary Jonny'ego z pierwszych dwóch minut piosenki; wyeksponowane również zostaje epickie szaleństwo organków. Neurotyczny nastrój, jakie one ni stąd ni zowąd wprowadzają, doprowadza mnie do wyrywania włosów z głowy i rychłej ucieczki z pokoju. Ja nie twierdzę, iż pierwotna postać zakończenia "Paranoid Android" jest lepsza od tej powszechnie znanej. Ona, pomimo iż zupełnie inna, nie jest słabsza. Spalić mnie na stosie za herezję możecie dopiero po wysłuchaniu jedynego w historii Porcys apelu o następującej treści: ściągnijcie to!

Jędrzej Michalak    
22 lipca 2004
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019