PLAYLIST

Nite Jewel
"It Goes Through Your Head" / "Natural Causes"

7.0

Ramona Gonzalez z każdym kolejnym singlem przesuwa się coraz wyżej w moim prywatnym rankingu ulubionych songwriterek, a ja ciągle do końca nie wiem o co chodzi. To prawda, znajdziecie w jej otoczeniu paru kumatych zawodników, ale zrzucanie całej odpowiedzialności na przybocznych Pinka byłoby w tym przypadku ogromnie niesprawiedliwym nadużyciem, bo czynnikiem, który coraz mocniej zaczyna się wyróżniać w szerokim repertuarze sztuczek Nite Jewel powoli staje się jej umiejętność klimatycznego operowania wokalem, co doskonale słychać w tych dwóch najnowszych numerach.

Przesłanki do tego, by uważać ją za sprawną i świadomą swoich możliwości wokalistkę pojawiały się już wcześniej, ale "Natural Causes" to chyba najbardziej ewidentny dowód na potwierdzenie tej tezy. Sam utwór niezwykle sprawnie rozwija te bardziej "smętne" wątki pojawiające się we wcześniejszym dorobku Gonzalez, jak chociażby w "We Want Want Our Things" czy "Another Horizon", ale nie zapominajmy też o podszytym melancholią i bólem "Want You Back". W "Natural Causes" Nite Jewel, niczym nimfa leśna w wokalnej podobie Sary Cracknell, snuje tym swoim anielskim głosem oniryczną wizję o powolnym dogasaniu, mając za tło oszczędny podkład ubarwiony umiejętnie wplecionymi synthami. Zjawiskowe jest to, że wokalistka kolejny raz porusza "trudny" temat i znowu broni się na medal – nie odkryję Ameryki, potrzeba do tego nielichej charyzmy i talentu.

Z "It Goes Through Your Head" sprawy mają się trochę inaczej – tu Ramona pokazuje swoje bardziej "figlarne", upopowione oblicze, a w zwrotkach brzmi momentami jak... Cyndi Lauper. Chwytliwa fraza refrenu zostaje w głowie na długo, ale potencjał parkietowy widzę raczej przed remixem Dam-Funka niż przed oryginałem. Jakby nie patrzeć, to najnowsze piosenki Nite Jewel pokazują jej dwa różne oblicza – oba są na swój sposób fascynujące i oba dobrze wróżą jej karierze na przyszłość, co w perspektywie zbliżającego się wielkimi krokami kolejnego longplaya tylko śrubuje i tak już niemałe oczekiwania. Ale kto jak nie Ramona, kto jak nie ona?

posłuchaj "Natural Causes" »
posłuchaj "It Goes Through Your Head" »

Kacper Bartosiak    
14 lutego 2011
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019