PLAYLIST

Neon Neon
"I Told Her On Alderaan"

8.0

Zdaje się, że Gruff Rhys pozazdrościł Benjaminowi Gibbardowi i też postanowił zostać gwiazdą synth-popu. Rolę Jimmy'ego Tamborello – Wielkiego Elektronika odgrywa u boku lidera Furries Boom Bip. Analogii jest więcej: lider Death Cab śpiewał o pocałunku, którego pozazdrościć mógłby mu Clark Gable, Gruff bohaterką pierwszego znanego tracka Neon Neon (świetny numer "Raquel") uczynił inną ikonę Hollywood – Raquel Welch. Nieprzypadkowo zresztą, bowiem debiutancki, zapowiadany na marzec, album korespondencyjnego duetu (skąd my to znamy...) ma być konceptualnym dziełem opiewającym historię życia Johna DeLoreana – człowieka, który, oprócz tego że miał sporo wspólnego z samochodami, spotykał się między innymi z Ursulą Andress oraz właśnie ze wspomnianą Raquel. A pomyśleć, że dotąd kojarzyłem nazwisko "DeLorean" jedynie z autem Marty'ego z Back To The Future. Powtórzę raz jeszcze, żebyście ogarnęli – KOLEŚ SPOTYKAŁ SIĘ Z URSULĄ ANDRESS... Na jego miejscu codziennie przed snem kazałbym jej odgrywać na nowo wiadomą scenę z Dr. No. Wniosek może być tylko jeden: kto jak kto, ale gościu romansujący z takimi symbolami piękna na pewno zasłużył na poświęcenie mu koncept-albumu.

Spoko, koncept konceptem, ale związki łączące DeLoreana z równinną planetą Alderaan, rządzoną, jak wiadomo, przez rodzinę Organa, której ostatni przedstawiciel adoptował Leię Skywalker, są dla mnie dość mgliste. Nie przeszkadza mi to jednak w czerpaniu przyjemności z odsłuchu bezwstydnie eightiesowego numeru "I Told Her On Alderaan" – nostalgia dawno nie miała bowiem tak świetnej muzycznej oprawy. Tak mógłby brzmieć zespół Super Furry Animals, gdyby jego debiutancki album ukazał się w roku 82 i został okrzyknięty przez brytyjskich pismaków konkurencją dla Rio. Zaraźliwa syntezatorowa partia pod względem świeżości w eksploatowaniu, wydawać by się mogło, ogranych do cna patentów konkuruje z "Hearts On Fire", o niesamowicie nośnym refrenie nawet nie wspominam. Posłuchacje sami jak Gruff śpiewa "I told her on Alderaan / That somehing else was going on", zapewne z pełną świadomością, że i w tym kawałku "się dzieje", i to bardzo wiele dobrego.

Gruff, I will come with you to Alderaan. There's nothing for me here now. I want to learn the ways of the Force and become as cool and talented as you.


Zobacz także:

http://www.myspace.com/neonx2
Tomasz Waśko    
22 lutego 2008
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019