PLAYLIST

Kenny Gilmore
"So Glad"

8.0

Masz już tę randkę, ale nie wiesz w co się ubrać. Do cholery, jesteś typem, masz penis, masz pracę, dwa dyplomy, psa, a nie wiesz w co się ubrać. Dzwonisz po kolegach: "Słuchaj Ariel, mam już tę randkę, jestem typem, mam penis, mam pracę, dwa dyplomy, psa, dom na strzeżonym osiedlu, a nie wiem w co się ubrać." "Nie ma sprawy stary, słuchaj, sieknij o tym singla, zostawiłem ci swój magnetofon w kuchni, gitara powinna leżeć tam gdzie zawsze. Nie mam teraz czasu, nie wiem gdzie jestem, jakiś dom, Whitley Heights to jednak rozległa okolica. Jakieś melanże, baseny, nie mam na taksę, słuchaj, cześć, pogadamy jutro. Tylko nie wariuj znowu z dęciakami." Piiiik.

Ta jakże sucha, sfabrykowana anegdotka miała zilustrować o czym jest dzisiejszy numer dnia, a także, że Kenny to chłopak taki jak my. Tylko z pracą i domem na strzeżonym osiedlu. Owszem, jeśli za pracę uznamy bicie w klawisz na koncertach Ariela Pinka, a za dom na strzeżonym osiedlu budę dla psa na plaży, to, cóż, "mamy sukces!" (Jerzy Engel). Penis z kolei był metaforą zatrudniania Chińczyków na perkusji – poważnie, brzmi tutaj niewiele prawdziwiej niż Xaoi Mang i dwunastka jej synów na House Arrest. A jest.

Singiel, marzycielski jak sam chuj, to wciąż hauntologizmy znane z tych momentów Pinka, które dają się słuchać bez przesadnego przygotowania poznawczego (czyli wciąż im później w dyskografię, tym lepiej). Tylko czyste. I minus wszystkie bestialstwa wizerunku, plus niewinne zabiegi songwriterskie i prawdziwość. W codzienny, nagrany piątkowego popołudnia w kuchni, soft-rockowy przebój wplata Kenny kolejne elementy w drygu bardzo lo-fi i bardzo zachowawczym. I czesze, czesze bardziej niż wynikałoby z zapisu nutowego, bo oto odpowiedzialność za hooki przenoszona jest też na "tu-tu-rutututu" w popularnym w kręgach epikurejskich stylu ad libitum. Wygląda to może niewinnie, ale smooth-hardcore'owa forma wypowiedzi to dla upstrzonego melanżem (reprezentowanym tutaj przez dęty mostek o-jakże-trafniej niż bieda przez Rycha) kloszard-popu idealna forma wypowiedzi.

posłuchaj »

Mateusz Jędras    
3 listopada 2009
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019