PLAYLIST

Kaliber 44
"Psy"

8.0

"Nie kupuję psa który na mnie szczeka / Choć nic mnie nie czeka kiedy pies na mnie szczeka / Wiem co czeka psa który na mnie szczeka / Tak – ja nie kupuję psa, a ty?"

Ostatnio, w otoczeniu zaśnieżonych, tatrzańskich szczytów, zupełnie bez powodu przypomniał mi się ten zacny fragment 63 Minut Dookoła Świata, prawdopodobnie najlepszego albumu w historii polskiego hip-hopu. Oparty na typowej, zdeczka odrealnionej zabawie słownej, trzyma słuchacza w kleszczach niepewności. Czy wypadałoby poszukać świadectw prezentacji światopoglądu Joki, Daba i Maga, czy należy jedynie bujać się rytmicznie, "dać spokój, nie prowokując toku myślenia" ("Film" = absolut)? Tym razem wydaje się, że intencją było jedynie dostarczenia błogiej atmosfery kalibrowego wyluzowania, wyśmienitej porcji inteligentnej rozrywki. Ale czy to mało?

Bogactwo treści przekazywanych przez zespół niepozornie, często z przymrużeniem oka, w ogóle nie podlega przecież dyskusji. Wobec tej prawdy żałośnie wyglądają głosy buńczucznych przedstawicieli sceny warszawskiej zarzucającym katowickiej ekipie, że nie śpiewa o problemach młodych ludzi, że rymuje bez sensu i ogólnie sucks (a już najbardziej dlatego, że nie są ze stolicy). Ależ bzdura, w żadnym razie, nieprawda, nie, absolutnie wcale, to nie tak. K44 rządzi i już.

Jacek Kinowski    
1 marca 2004
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019