PLAYLIST

Housse De Racket
"Sur Le Papier"

7.5

PM: Niby, że Phoenix, ale jakże ciekawy mamy tu rodzaj songwritingu: kawałek skrada się, z trudem brnie przed siebie, pod górę, przez przeszkody, dochodzi, dochodzi i... od początku. Nieustępliwość zaklęta w trzech minutach popowego szlagieru. Był jeszcze jakiś grecki mit, który mógłbym przytoczyć w tym momencie, ale dam sobie przecież spokój. Kibicujemy więc, lecz równocześnie wiadomo, że przyjemność ostatecznie bierze się z niespełnionej tułaczki synth-rockowych hooków. Acha, i podobno śpiewają o nazizmie.

PG: Zacny kawałek kombinowanej synth-muzy z kraju żabojadów (bez obrazy, w końcu jedzą żaby). Największą satysfakcję sprawiły mi harmonie refrenu (wejście na wysokości 0:58 – "to świeże"), a także ciekawie poprowadzona melodia wokalu. Zresztą, gitarka też tam fajnie, "niezalowo" zacina. Jedyny problem w tym, że ostatnio z Francją jednak kojarzy mi się bardziej zaśpiew: "Let's get to France / So we can French kiss some French girls". Lol.

JM: Grek jak zwykle o fruziach, tymczasem pierwsze moje skojarzenie co do tego numeru to, uwaga, Os Mutantes – ten nieangielski język wokalisty bowiem jakoś dziwnie brzmi i nie jestem przyzwyczajony. Bardziej serio to rzeczywiście Phoenix, ale ten z dziwnie szarpanego jak na nich "Too Young", swoją drogą srogiego wymiatacza. Ponadto przypomniał mi się również "Seven Days In Sunny June" Jamiroquai, i w sumie pomysł wciśnięcia się między te dwa zespoły może być strzałem w dziesiątkę nie tylko w pojedynczym numerze.

BD: Phoenix dla miłośników nieregularnego metrum i rozedrganych, słodko-gorzkich akordów? Francuska filia D-Plan (synth-bas z "A Life" kupiony na wyprzedaży po rozpadzie grupy) z zaliczonym kursem obsługi sekwencera (postać słowa, so 90s)? Każdą próbę przytomnego skomplikowania schematu "fajni chłopcy, ładna piosenka" należy wesprzeć smsem o treści "TAK" wysłanym pod numer 2010 (cena 8.00 pkt bez VAT).

posłuchaj »

Paweł Greczyn     Jędrzej Michalak     Patryk Mrozek     Borys Dejnarowicz    
15 grudnia 2009
BIEŻĄCE
Zbigniew Stonoga"Uśmiechnij Się"
Young ThugThe Best Of Young Thug Leaks 2019