PLAYLIST

Grammatik
"2004"

6.5

"Grammatik to nie tylko zespół z warszawskich peryferii; to ten okręt, który nie cumuje w porcie", a ich "nowe story, na tej płycie z cyfrą trzecią" ukazuje duet "zmierzający do celu, nie poddający się stagnacji". "Szacunek i przyjaźń" to fundamentalne dla Eldoki i Jotuzego wartości, znajdujących najprawdziwszą frajdę w odgrywaniu roli kaznodziejów pouczających słuchaczy jak żyć. Z deczka obciachowo to brzmi wszystko razem, co? Ale, zupełnie serio, chwała im za to co robią!

Jak można było się spodziewać, najmocniejszą stroną Trójki są teksty. Choć momentami zbyt łopatologiczne i oczywiste, to jednak w przedziwny sposób broniące się przed śmiesznością i grafomanią (w sensie, że przeważnie). Należy docenić upór i pietyzm z jakim ci kolesie ubierają w słowa prawdy rządzące, powiedzmy szumnie, "ludzkością". Szczególnie buduje fakt, że obaj emce, będąc naprawdę rozsądnymi i myślącymi typami, coraz celniej puentują wspomniane "prawdy" i gdyby więcej ludzi myślało tyle (i z takim skutkiem) co oni, to termin "wpcn" byłby w odwrocie. Tymczasem wiosna.

Na koniec cytacik ("Sposoby"):

"W świecie, który dziś częściej pożera ludzkie wartości / Znajdź spokój, odkryj karty i olej ten pościg / Pewne rzeczy niech dzieją się od tak po prostu / A ty na siłę nie szukaj tych zdradliwych sposobów / Możesz biec, wiadomo – często lepszy jest spacer / Kochaj i żyj w harmonii, a na pewno nie stracisz / Zamiast bić głową w mur i zatracać się w myślach / Żyj obok tego wszystkiego, a odnajdziesz swą przystań".

Jacek Kinowski    
8 kwietnia 2005
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019