PLAYLIST

Future Trends
"Eyes From Heaven"

7.5

JM: Wszyscy swojego czasu kochaliśmy się na smutno w Junior Boys. Tak bezpardonowe nawiązywanie do tego akurat fragmentu mojego (i twojego) CV mogło by budzić niesmak, ale Future Trends mieszając wrażliwość Greenspana z podaną subtelnie paranoją Iana Curtisa ucieka (mojej) krytyce. Andrew Clark umie tez "grać ciszą" (jak Ris Paul Ric czy Whitest Boy Alive), a w tej estetyce to bardzo przydatna umiejętność.

MHJ: "Disco Sucks" latem 1979 nic nie udowodniło, a Morrissey śpiewając "Burn down the disco / Hang the blessed DJ" chyba nie wiedział, co mówi. Świat nie wierzył łzom i tym sposobem, całe szczęście, serduszka wciąż na nowo pukają w rytmie 4/4. "Eyes From Heaven" to podskórna zajawka parkietowym pulsem, jednak w dekadenckim wydaniu rozmów na początek wieku. Proste bity, w normalnych warunkach chętne do psot, tonują dla porządku i płyną taktownie jednym, nostalgicznym strumieniem. I tak, czułe słówka, nieutulone tęsknoty krążą po orbitach w odległych galaktykach syntezatorów, gdzie nikt nigdy o niczym się nie dowie.

PM:"Eyes From Heaven" to bez wątpienia znakomita piosenka. Urzeka klimatem depresyjnej melancholii oraz wyjątkową inteligencją, zarówno w warstwie muzycznej (suche, kraftwerkowe bity, mroźne klawiszowe tekstury) jak i treściowej. Głos Clarka jako samotny, "ludzki" element wypada ciepło i kojąco, będąc równocześnie posępnym, jak i przynoszącym ulgę. Wszystko przy pełnym zaangażowaniu, skupieniu i elegancji.

RG: Andrew Clark, występujący jako Future Trends, prowadzi bloga z frazą "soon we wil forever" w adresie. To w jakiś sposób opisuje jego muzykę: prostą, wyciszoną, mimo wszystko bardziej do rozmyślania niż tańczenia. "Eyes From Heaven" na tle reszty dostępnych utworów najlepiej sięga tego jego hasełka i rejonów muzycznych, o których już parszywie Jędrzej napisał zabierając tym z dołu szansę na skojarzenia. Świetny utwór!

posłuchaj »

Jędrzej Michalak     Magda Janicka     Patryk Mrozek     Ryszard Gawroński    
19 lutego 2010
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019