PLAYLIST

Fucked Up
"Do They Know It's Christmas?"

6.0

Okazyjne utwory charytatywne, aaach co za temat. Popularni artyści stłoczeni w studiu, śpiewający wspólnie i przyciskający słuchawki do uszu. I, prawie zawsze, okropne piosenki. To jest trochę tak jakby specjalnie to robili, żebym czuł się jak kutas – robią coś w dobrej sprawie ale w taki sposób, że nie mogę tego ani trochę polubić. Spadaj świecie, ty palancie jeden!

Na tym tle "Do They Know It's Christmas?" Band Aid nie prezentuje się jeszcze najgorzej (mimo, że nie jest też jakiś szczególnie dobry). Porównajcie to tylko do "Mojej I Twojej Nadziei". Kawałek napisany przez Boba Geldofa i Midge'a Ure'a w 1984 i nagrany przez plejadę ówczesnych idoli brytyjskiej młodzieży (Sting, Bono, George Michael, Boy George, jakiś typ w czarnym płaszczu...) by zebrać pieniądze dla głodującej Etiopii był wskrzeszany jeszcze przynajmniej dwa razy, ku pomocy innym afrykańskim krajom. Stał się właściwie takim etatowym numerem do wyciągnięcia, kiedy Afryka jest w potrzebie. Niezależnie od tego czy dana nacja, na którą zbierane są datki w ogóle przejmuje się Chrześcijańskim Bożym narodzeniem.

Nowa wersja, nagrana przez Fucked Up i ich niezal gości (Bob Mould, Yo La Tengo, parę modnych ostatnio postaci, GZA) jest zaskakująco świeża. Mimo ewidentnego pół-ironizowania, wciąż nagrana ze szczytnymi intencjami – ma wesprzeć trzy kanadyjskie organizacje charytatywne. Jest zabawna, słychać, że wszyscy goście świetnie się bawią. Jest też lepsza od oryginału: płaski, przeterminowany ersatzowy pop został zastąpiony rumianym, pełnym, żywym graniem z glamowym bouncem, Bono został zastąpiony kimś innym (komikiem Davidem Crossem). Hej – to mogę lubić! Dzięki Fucked Up, że poprawiliście moje samopoczucie na święta.

posłuchaj »

Łukasz Konatowicz    
24 grudnia 2009
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019