PLAYLIST

Fever Ray
"If I Had A Heart"

5.5

Zastanawia mnie ostatnio pewna, nazwijmy to, tendencja w polskim internecie. Otóż, swoiste rozdrobnienie, ujednostkowienie, czy nawet, przekładanie występowania na własnych warunkach nad bycie częścią kolektywu. Nie piętnuję takiej migracji, po prostu ciekawi mnie, co powoduje fakt, że ludziom chce się na nowo podejmować ryzyko, budować markę itd. Indywidualizm i pracowitość czy egocentryzm i aspołeczność? A może są to zawsze unikalne i zależne od kontekstu przyczyny. Tak czy owak, jak świat stary i okrągły, zespoły też się pierwiastkują, a my mamy znanych i lubianych starających się być (jeszcze) nieznanymi a (wciąż) lubianymi.

Tym razem kolej na Karin Dreijer Andersson, czyli piękniejszą połówkę duetu The Knife. Płyta już w marcu a póki co mamy singiel zatytułowany "If I Had A Heart". Czy o szwedzkiej schizmie powiemy w kategoriach dywersyfikacji? Nie całkiem, raczej jako o konsekwentnym odzieraniu z hooków na rzecz ponurej atmosfery. Stąd, jeśli miałbym porównywać singiel Karin do działalności The Knife, to stylistycznie powiedzmy najbliżej byłoby mu do "The Captain". Tylko, że tutaj w ogóle nie ma " elektro" klawiszy a jest rozlewająca się drone’owo-ambientowa otoczka. Znane już efekty nałożono na wokal, ale wciąż to jakoś intryguje. Nie porywa, ale intryguje właśnie. Nawet przy całkowitej repetycji: pętla plus nieustanny basowy motyw.

Niewykorzystane budowanie napięcia "If I Had A Heart" jest fatalne w kontekście singla, ale już znacznie lepsze przy wprowadzaniu w klimat całości. Fakt, że opisywany utwór znajduje się pod pierwszym indeksem budzi nadzieję, że ziści się ta druga opcja a my znów będziemy się bali spać przy otwartych oknach.

Jan Błaszczak    
5 lutego 2009
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019