PLAYLIST

Crystal
"Magic"

7.0

MHJ: To ten moment, kiedy audio koniecznie podaje się z wizją i gra tak, że powoduję sobie serię spazmatycznych ripitów. Japończycy spreparowali hipnotyzujący program odnowy, oparty na tajemnej symbolice i nowej teorii wyalienowania w kosmosie, z dołączonymi atrybutami dnia naszego okultystycznego w domyślnym tle. Mowa tu o tych obiektach adoracji jak: klepsydry, budda na tv, małpki-kapucynki, lampy plazmowe, wypoczynek z dermy, zepterowskie inhalatory i aparaty do masażu stóp. Trudno o bardziej utrafione sedna moich słabości.

JM: Nie rozumiem tego spalonego przy nieuznanej bramce Meksyku, ktoś wie o co chodzi? Co do tego kawałka, to ciekawie krzyżuje on uspokojonego (wreszcie!) Maxa Tundre z leciuśnym klimatem hiciora Petera, Bjorna & Johna. No tego z gwizdaniem. A, i chyba zcipiałem do cna, ale fantastyczny klip mają Japońce (Lubański powiedział przed chwilą "Meksykańce", spoko!).

KFB: Inauguracja Mundialu w pytkę, nie spodziewałem się aż tak dobrego meczu ze strony RPA, podobnie jak – odpalając link od Wojtka – nie spodziewałem się ujrzeć tak interesującego klipu. Muzyka muzyką, w takie upały średnio chce mi się przy czymś takim chillować, ale czynnik video jednak mocno do tego skłania. Wychodzi na to, że Japońce też mają swój chillwave, chyba. Gratuluję, ale żadnej magii w tym nie widzę, sorewicz.

RG: Chrzanić Mundial, to nudy, a w przypadku projektu Crystal żadnych długaśnych meczy "Meksykańców" nie ma, a krótka i konkretna EP-ka Neo Age wypełniona dość dużą ilością szybkiej akcji, której "Magic" jest doskonałym rozmyciem i spokojnym końcem. Dość mocno słychać tutaj japońskie podejście do elektroniki, a niektórzy wyciągają wnioski, że mamy tutaj wyraźną inspiracją firmą Nintendo z pierwszej połowy lat 90. Czyli, że możesz wejść do wodnego levelu w Mario (te ryby co zawsze goniły człowieka przez całą planszę, okropieństwo) i taka muzyka mogłaby polecieć, gdyby chip odpowiedzialny za muzykę w konsoli był odpowiadał dwóm wielkościom całej reszty sprzętu, a góry i chmury w grze przestały się wreszcie uśmiechać. Uważam, że takie klimaty są totalnie zajebiste, więc macie mnie po swojej stronie, laptopowi Crystale.

Jędrzej Michalak     Magda Janicka     Kacper Bartosiak     Ryszard Gawroński    
12 czerwca 2010
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019