PLAYLIST

Cassius
"Toop Toop"

5.5

Wertując sobie ostatnio czasopisma w Empiku, natknąłem się na wrześniową "Machinę" z zabawnym sloganem na okładce. Nie daję głowy za wierność mojego zacytowania, ale było to coś w stylu "Pharell – połowa dzisiejszej muzyki". Nie wiem co tam w środku numeru o nim piszą, ale to trafne sformułowanie wobec muzycznej wszechobecności Williamsa w ostatnich latach. Gdy usłyszałem o najnowszej kolaboracji, trochę smutno mi się zrobiło, że nawet Zdar i Boombass, panowie wcale przecież zasłużeni dla zjawiska "french touch", muszą podpierać się amerykańskim hitów producentem. Na usprawiedliwienie ich pazerności (wiadomo – Pharell to wejściówka rynek amerykański) trzeba jednak powiedzieć, że Williams współzrobił im ten kawałek już na poprzednią płytę z 2002 roku ("Hi Water" się nazywało), teraz jednak zapragnął dopisać do niego tekst, stąd nowa, wokalna wersja.

Tekst traktuje o polityce i ekologii, generalnie jest zaangażowany. Pharell, podparty siłą swojego autorytetu moralnego, rzuca także apel "Look at your life now", ale chwila, playlist ma być o Cassius, więc dosyć już neptuńskiego wątku. O samej piosence wiele powiedzieć nie można, ot całkiem sympatyczne, bez ambicji, granie. Kameralna zwrotka kontrastuje z hałaśliwym riffem refrenu, który dla dodania dramatyzmu zostaje w finale doszczętnie pocięty.

Po gitarowym riffie przejdźmy z "Eye Water" do "Toop Toop", głównego singla z nowej płyty. Tym razem gitara towarzyszy nam przez cały utwór, łupiąc systematycznie na "i", co zwykło się kojarzyć, słusznie, z zespołem The Clash. Sama piosenka rozczarowuje – po autorach perfekcyjnego "Feeling For You" można było oczekiwać czegoś więcej. A motyw z "toop toop" ani nie wpada w ucho, ani go zanucić w samochodzie, ni potańczyć. Nie jest rozbudowany, nie jest zbyt atrakcyjnie zaaranżowany. Na dodatek, ten modulowany głos a'la megafon zaczyna mię już trochę irytować. Wydaje się, że panowie z Cassius chcieli uszyć coś dokładnie na miarę, bez szarżowania i trochę na tym przegrali.

"Nogi nogi steki nóg / Tupia tupią tup tup tup". (Maanam, "Oddech Szczura")

Piotr Piechota    
18 września 2006
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019