PLAYLIST

Cardigans
"I Need Some Fine Wine And You, You Need To Be Nice"

5.0

Cardigans nagrywają naprawdę klawe single. Nie inaczej jest i w tym przypadku, choć do szczytowych osiągnięć zespołu takich jak "My Favourite Game" (moje ulubione) czy "Erase / Rewind", mimo wszystko trochę brakuje. Owszem, nowy singiel fajny, taki od razu wpadający w ucho. Pewnie w radiu często leci. Chociaż tego akurat nie wiem, bo nie słucham.

Tym razem zespół lokuje się bardziej w stylistyce rock, niż pop. Wyeksponowane na pierwszy plan gitary, szybka i mocna perkusja oraz górujący nad muzyką wyrazisty wokal dosyć skutecznie to potwierdzają. Nina, począwszy od pierwszych wersów, pozuje na kobietę twardą, wręcz femme fatale. Taką kreację, powiedzmy artystyczną, uzyskuje przede wszystkim przy pomocy zdecydowanego i bardzo pewnego siebie śpiewu, dodatkowo podpartego niezłym tekstem, utrzymanym w klimatach lekkich i raczej żartobliwych. Właściwie to już tytuł utworu zdradza wszystko co otrzymujemy w warstwie słownej, więc jakiekolwiek wklejanie wersów przeze mnie mija się w tym przypadku z celem.

I właściwie to utwór prezentuje się zupełnie nieźle: ładniutki refren, melodyjny wokal, miły dla ucha otwierający gitarowy riff. Szkopuł w tym, że nieco brak tutaj polotu, jakiejś większej inwencji ze strony muzyków i próby odskoczenia od masy podobnych nagrań. Owszem, oni mają Ninę, która jakby nie patrzeć jest elementem decydującym o ich sukcesie oraz pewnej niepowtarzalności muzyki tworzonej przez zespół. Jednak jak tak dalej pójdzie to nie starczy im jedynie charyzmatyczna wokalistka. Słuchaczom to się po prostu znudzi i będą woleli sięgnąć po coś nowego, niekoniecznie lepszego. A byłoby naprawdę szkoda, bo Szwedzi całkiem wymiatają w kategorii pop-rock dla mas, jeśli można to tak określić.

Łukasz Halicki    
2 listopada 2005
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019