PLAYLIST

Ancient Greeks
"Ask Me A Question About The Atom"

9.5

Jak widać, dobra muzyka atakuje ze wszystkich stron, w najmniej spodziewanych momentach. Można skrupulatnie realizować swoje zakupowe plany, kompletując płytową kolekcję wedle rekomendacji zaufanych pismaków czy nie mniej obeznanych znajomych, wyłapując kolejne "klasyki" wszelakich epok i stylów, a i tak największe wrażenie zrobi na nas przypadkowo odnaleziony (przez jednego z redakcyjnych kolegów nawiasem mówiąc) biały kruk: zapomniany kawałek słabo znanego amerykańskiego bandu, w dodatku sprzed kilku lat wstecz.

"Ask Me A Question About The Atom", utwór otwierający debiut niezal-rockowców z Chicago, może być jedyną wartą uwagi pozycją w dorobku kwartetu. Numer to do szpiku kości niezależny, bowiem nawiązujący skądinąd do samych źródeł specyfiki – skupieniu na songwritingu w stylu Pavementowego lo-fi. Nie ma tu brzmienie za bardzo znaczenia, każdy instrument wygrywa swe partie w najbardziej podstawowym kolorycie, bez zbędnych modulacji czy efektów. Liczą się wyłącznie pokręcone melodie: jazzujący bassowy riff, połamana arytmiczność perkusji, śliczne salwy łagodnego elektryka.

Stylistycznie, omawiany track to przykład upchania math-rockowej estetyki i Sea And Cake'owej awangardy w ramy post-koledżowego niezal, zwiewnego i bezpretensjonalnego, niczym Superchunk w swej najbardziej popowej odmianie z późniejszego etapu kariery. Jakościowo bliżej mu jednak do zeszłorocznego "1 Thing" niż któregokolwiek z dzieł wspomnianych składów. Ocierający się o przysłowiową "dziesiątkę" kawałek ilustruje, jak niezwykle istotna jest w muzyce udana kompozycja; tejże zawdzięcza "Ask Me A Question About The Atom" zarówno swój niemal-jazz-rockowy intelektualizm, jak i tę samą chwytliwość, która cechowała niedawny masterpiece Amerie.

Jedyny problem w tym, że w przeciwieństwie do singla owej czarnoskórej piękności, który emitowany był swego czasu w każdej znaczącej stacji radiowej bądź telewizyjnej, mini-dziełko Ancient Greeks stanowi tu underground totalny. Zatrważa świadomość, jak łatwo można było takiego utworu w ogóle nie zauważyć, oraz pytanie – ilu takich wyśmienitych "atomów" nigdy już nie odnajdziemy?

Patryk Mrozek    
11 kwietnia 2006
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019