PLAYLIST

Alicja Ruchała
"No Longer Want You"

6.0

Od tego nie da się uciec, więc na samym początku zajmijmy się kwestią nazwiska Alicji. Jasne, można sobie żartować do woli, co zresztą ma miejsce. Na szczęście sama zainteresowana "ma to w piździe" i uważa, że ma supernazwisko, które wpada w ucho. I słusznie. Ale wiadomo, że gdy dziewczyna z takim nazwiskiem, w dodatku modelka robiąca międzynarodową karierę, zaczyna śpiewać popowe piosenki, raczej nie będzie brana na poważnie – szołbizowe "ekspertki" w rodzaju Korwin-Piotrowskiej tylko czekają na takie sytuacje, aby komentarzem "trafić w punkt". Numer Ruchały został już porównany do "typowej techniaweczki na dyskotece w OSP Kopydłowo", a ironiczne pociski, zestawienia z Mandaryną czy czepianie się, a jakże, nazwiska, kojarzą się jednoznacznie z żenującym humorem z gimbazy.

Tymczasem piosenka "No Longer Want You" to całkiem przyzwoity popowy numer. Jeśli spojrzymy w kredyty, to zauważymy, że za muzykę odpowiada Marek Kościkiewicz, czyli gość, który jakieś pojęcie o pisaniu kawałków ma. Dla Alicji przygotował dance'owy podkład lawirujący między delikatnym EDM-em, a nostalgią hitów z lat dziewięćdziesiątych. Zwłaszcza ta migotliwa błyskotka w roli motywu doszytego do prog-house'owego refrenu fajnie wyszła. Jeśli chodzi o wokal, to może nie mamy tu do czynienia z jakimś zjawiskowym głosem (w biurowcu padło porównanie do Noviki, myślę, że całkiem słuszne), ale Alicja poradziła sobie na tyle, na ile umiała, więc nie widzę powodów do czepiania się.

Jasne, żadne to arcydzieło piosenkowej formy, ale w naszym kraju jest tak mało radiowego popu, którego da się słuchać bez bólu, że takie próby, jak "No Longer Want You" zasługują na pochwałę. I trochę szkoda, że Alicji nie udało się załapać do krajowych eliminacji konkursu Eurowizji, bo dziewczyna na to zasługiwała. No ale cóż, "co robić", może następnym razem się uda. Trzymam kciuki za jeszcze lepsze piosenki.

Tomasz Skowyra    
13 lutego 2017
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019