PLAYLIST

Airhead
"Believe"

7.5

”Believe” do niedawna jeszcze, tj. do czasu wydania dość przyzwoitej jako całość (choć pozostawiającej niedosyt) EP-ki Airheada, zatytułowanej po prostu Believe EP, funkcjonowało głównie w formie wycinka z BBC Radio I Residency, audycji raz w miesiącu gościnnie prowadzonej przez Jamesa Blake’a. Na początku krążącego w sieci klipu słychać jeszcze końcowe takty granego wcześniej ”Why Do U Feel” Moodymana. ”Is there anything you want to say about this one?” — pyta Blake. ”No, nothing, apart from the fact that I’m incredibly nervous that it’s being played after the master of house music” – odpowiada siedzący wraz z nim w studiu Airhead.

Następujące po tej wymianie zdań ”Believe” oscyluje między eteryczną partią organów, wspierającą wokalny sampel, a maszynowym łoskotem, przypominającym techno w stylu Blawana – tyle że całość zwolniono do house’owego tempa. W sumie to najbardziej taneczny (obok, być może, ”Fault Line”) utwór Airheada — spotkamy tu nawet coś na kształt klasycznego risera, w postaci uroczo wznoszącej się co kilka taktów partii basu. Wszystko to nosi rzecz jasna wyraźne piętno 1-800 Dinosaur, jednak szczęśliwie unika mielizn, w które – powiedzmy to sobie szczerze – wpadało dość często ubiegłoroczne For Years.

”Don’t worry about it, your mix sounds… ok” — uspokaja kolegę Blake, po czym obaj wybuchają śmiechem. Bo rzeczywiście – do ”Why Do U Feel” utwór Airheada się nie umywa, pamiętajmy jednak, że to już rejony naprawdę galaktyczne. Warto więc odsunąć to krzywdzące porównanie na bok i cieszyć się tym, co dostajemy — to bowiem właśnie z kontrastów, którymi operuje ”Believe”, w muzyce elektronicznej powstają najlepsze rzeczy.

Marcin Sonnenberg    
17 września 2014
BIEŻĄCE
Rekapitulacja 2019: R.I.P.
10 najlepszych płyt 2019