Jacek Kurski zapowiedział program dokumentalny o disco polo

28 lutego 2017

Ogólnonarodowa, revivalowa ekspansja disco polo jest już nie do powstrzymania. Widzimy to my, po cichu rehabilitując co większe szlagiery gatunku we wszelkiej maści podsumowaniach i appendixach traktujących o polskiej muzyce rozrywkowej, ale dostrzega to również czujne oko prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego. Nie wspominając już o widzach TVP2, bo przecież – za Prezesem – "sukces tegorocznego «Sylwestra z Dwójką» pokazał, że ludzie chcą takiej muzyki". Efektem (nie)zdrowej fascynacji ludyczną dyskotekówką padł już Maciej Bochniak realizując dwa lata temu swój piąty film fabularny pod tytułem Disco Polo, padła także nagrodzona na festiwalu Sundance Agnieszka Smoczyńska za jej ciut poważniejsze Córki Dancingu.

W tym roku Telewizja Polska postanowiła pójść za ciosem i już 23 kwietnia uraczy nas serią programów dokumentalnych Discopoland. Ma być "bez drwin i na poważnie" – zapowiada Zasłużony Działacz Kultury. Dwie naczelne wartości obecnego zespołu zarządzającego w krajowych mediach pionem kultury, czyli dziennikarska rzetelność oraz antropologiczna sumienność, każą podejrzewać – jak słusznie zauważył w kuluarach Porcys redaktor Zagroba – że prowadzącym cykl może zostać nie kto inny jak mistrz chłodnej analizy, Krzysztof Kłopotowski z odsłużonego Kinematografu. Ale to nie koniec dobrych nowin. Kurski donosi, że jeżeli formuła Discopolandu się sprawdzi, oglądalność premierowych odcinków przekroczy najśmielsze oczekiwania prognostyków, to w przyszłości możemy liczyć na "twarde muzyczne show, które na razie pozostaje w fazie koncepcyjnej".

Oprócz tego w wiosennej ramówce, już z rzeczy pozamuzycznych, będziemy mieli okazję pośmiać się do łez z polską odpowiedzią na amerykańskie late-night shows, gdzie biało-czerwonym Jimmym Fallonem mają zostać Paweł Gociek oraz prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz, a także doświadczymy "«Rolnik szuka zony» w wydaniu miejskim" (program Pierwsza Randka). Zapowiada się więc wiosna przed telewizorami, a nie z nosem w katalogu Spotify.

Witold Tyczka    
BIEŻĄCE
Tłusty Piątek: 15 czerwca 2018
WczasyZawody