IMPREZY
Super Girl & Romantic Boys w Kulturalnej!

Super Girl & Romantic Boys w Kulturalnej!

24 kwietnia 2015 - Cafe Kulturalna - Warszawa Wydarzenie na Facebooku

Super Girl & Romantic Boys w Kulturalnej!

Chodźcie na koncert niesłyszanej już jakiś czas w Warszawie grupy SUPER GIRL ROMANTIC BOYS! W roli supportu wystąpią latające pięści, zaś niezapomniane afterparty zagwarantują BADBITCHES!

☛ Wstęp:
20 (przedsprzedaż) / 25 zł (na bramce). Z uwagi na duże zainteresowanie koncertem nie możemy zagwarantować dostępności biletów w dniu imprezy.

☛ Patronat:
PORCYS, Fu.k you, Hipsters, Example.pl, Radio Kampus, Going., Mowianamiescie

☛ SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS

Zaczynali w 1998 w Warszawie, w czasach wszechobecnego techno i raczkującego w Polsce hip hopu. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że za parę lat muzyka i styl lat 80-tych staną się największym krzykiem mody, a PRL-owskie gwiazdy z tamtych czasów zaczną reaktywować się jak grzyby po deszczu. Wywodzili się ze środowisk punkowych, zainspirowani pierwszymi retro-dyskotekami na łódzkich squatach, przenieśli tę tradycję na squaty Warszawy, z adapterów Unitry puszczając przeboje Kombi, Urszuli, Kapitana Nemo i innych gwiazd polskiego new romantic/disco.

Wkrótce potem zwariowana ekipa roznosząca piwniczne parkiety przy pomocy syntezatorka Casio, gitary i automatu perkusyjnego, sama zaczęła tworzyć disco-traszowe hity pod nazwą SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS. Ich pierwsze koncerty w 1999 roku przypominają istne tornado. Wampiryczne makijaże, brokat, ekstatyczne tańce dwóch tancerzy oraz kompletnie zdezorientowana publiczność, która od pierwszych dźwięków skacze sobie po głowach. Do tego smutne teksty o nieszczęśliwej miłości, osadzone w klaustrofobicznej, zimnowojennej atmosferze.

Następny etap działalności SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS to bardziej konceptualna odsłona w klimacie surowego post new romantic. Wraz z początkiem mody na lata 80-te, media zaczynają interesować się zespołem, którego sztandarowy hit "Spokój" pojawia się na składance Disco Chaos wydanej w 2002 roku przez wytwórnię SP Records. "Romantiki" w tym okresie bardzo aktywnie koncertują w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Rosja, Białoruś), nagrywają kultowe już dziś teledyski, a także swój pierwszy legendarny album, który ma zostać wydany przez SP Records. Niestety, po podpisaniu feralnej umowy, wydawca z nieznanych powodów odmawia wydania materiału, przy okazji zamrażając go na 10 lat. Oprócz rozgłośni Radiostacja, fani mogą posłuchać piosenek zespołu wyłącznie na koncertach, a płytę ściągnąć sobie z internetu. Zespół zyskuje status legendy, lecz sytuacja związana z zablokowaniem materiału, powoduje frustrację, która przyczynia się do zawieszenia działalności w 2006 roku....

W 2008 SGRB zagrali dużą trasę koncertową z okazji swojego 10-lecia i znów zniknęli na pięć lat. Przez cały ten okres czasu piosenka "Spokój" stała się jednym z największych polskich przebojów pierwszej dekady XXI wieku.

W ubiegłym roku, po wygaśnięciu feralnego kontraktu z SP Records, nakładem Anteny Krzyku ukazało się dwupłytowe wydawnictwo Miłość Z Tamtych Lat (CD+DVD), podsumowującego działalność Romantików, a po koncercie na zeszłorocznym OFF festiwalu, stało się jasne, że powrócili na dobre. Na początku grudnia 2014 ukazał się ich nowy materiał. Winylowy maksisingiel Stop!klatka wydała Antena Krzyku, do spółki z niemiecką wytwórnią Kernkrach, specjalizującą się w elektronicznej nowej fali.

Utwory na Stop!klatce to żadne retro. Słychać tu charakterystyczne syntetyczno – klawiszowe brzmienie zespołu, lecz sporo jest także eksperymentów brzmieniowo – realizacyjnych, co jest w dużej mierze zasługą łódzkiego realizatora i producenta Pawła Cieślaka z Hasselhoff Studio, znanego z produkcji elektroniczno – industrialnych, takich jak Tryp lub 11. Nierzadko połamane bity lub szumowe efekty uzyskane dzięki taśmom, nie gryzą się jednak z melancholijno – taneczną aurą piosenek, dodając im nowoczesności i większego "pazura". To swego rodzaju post – new romantic lub "nowa fala czasów nowej zimnej wojny", wciąż jednak nawiązujące do polskich, wschodnioeuropejskich i zachodnich klasyków gatunku z początku lat 80-tych. Teksty utworów, choć uniwersalne, twardo osadzone są w realiach XXI wieku, w bezdusznym plastikowym świecie, w którym alienacja jednostki pogłębia się w huraganowym tempie.

☛ Obecny skład:
Kostja - wokal, syntezator, sekwencer
Ewik – wokal
Lordmih – gitara

Przed SGRB jako support zagrają zdobywcy nagrody i wyróżnienia na festiwalu FAMA, zespół Latające Pięści. Swoją muzykę określają jako "progresywny punk lub ekstremalny pop", a sami o sobie piszą: "Nie jesteśmy kumplami z podwórka. Nie jesteśmy kolegami z pracy. Wielkie to ryzyko nazwać się i określi. CHCEMY BYĆ PO PROSTU! To że spotkaliśmy się gdzieś kilka lat temu to tylko określenie miejsca w czasie. Jesteśmy poza czasem. Jesteśmy poza gatunkami muzycznymi. Gdyby nas nie było, trzeba było by nas wymyśli. Jest nas trzech, a to święta cyfra. Każdy z nas jest inny, a to świetna zaleta. Naszym językiem atomowa wibracja basu. Naszym wyznaniem wiary eksplozja rytmu. Naszą twarzą nasze słowa. Jesteśmy Latające Pięści."

Zespół tworzą:
Michał Głowacki – śpiew (aktor, członek m.in. grupy Ab Ovo i chóru Requiemaszyna)
Paweł Kowalski – perkusja, śpiew (basista Stop Mi! i Administratorr Electro)
Mateusz Urbański – gitara basowa, śpiew

Materiały Organizatora    
23 kwietnia 2015
BIEŻĄCE
Porcys's Guide to Polish YouTube: 150 najśmieszniejszych plików internetowych
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)