IMPREZY

Ars Camerlis 2013

14 listopada 2013 - Kinoteatr Rialto - Katowice 15 listopada 2013 - Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego - Katowice 16 listopada 2013 - Jazz Club Hipnoza - Katowice 20 listopada 2013 - Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego - Katowice


"…wiem to, czego nie wiedzą inni"


Jak co roku, z olbrzymią radością zapraszamy Państwa na kolejną odsłonę festiwalu Ars Cameralis, któremu tym razem przyświecał będzie cytat Giovanniego Pico della Mirandoli – "…wiem to, czego nie wiedzą inni". Zapraszając kolejnych artystów i twórców, oferujemy Państwu intymną przestrzeń skłaniającą do snucia osobistych refleksji, dopuszczającej cały ogrom indywidualnych poszukiwań i interpretacji. Tegoroczna edycja naszego interdyscyplinarnego festiwalu to cykl koncertów, wystaw i dyskusji, warsztatów literackich oraz prezentacji filmowych przybliżających sztukę, na wskroś współczesną, a jednocześnie mocno usytuowaną w różnorodnych tradycjach. Pragniemy zachęcić Państwa do wspólnego odkrywania zapisanej w nich tajemnicy, ukrytych sensów i treści. Muzyka, poezja, literatura, teatr i film zagoszczą w Katowicach już od dziesiątego listopada, a oficjalnym rozpoczęciem festiwalu będą trzy niezwykłe koncerty.

W katowickim Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ulicy Warszawskiej zagrają dla Państwa muzycy niezwykle cenionego Kwartetu Śląskiego, którzy w tym roku świętują 25lecie istnienia. Kwartetowi towarzyszyć będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, pod dyrekcją Anny Szostak – jedna z najlepszych grup wokalnych w Polsce. W programie znajdują się utwory Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Arvo Pärta.

Tego samego dnia Ars Cameralis oraz Jazz Club Hipnoza zapraszają na koncert Bilala, artysty, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu wielbicielowi amerykańskiego soulu i r’n’b, autora niezapomnianego albumu 1st Born Second, na którym objawił się przed ponad dekadą jako jeden z najciekawszych głosów we współczesnej muzyce. Chociaż pomiędzy jego debiutem, a nagraniem kolejnego albumu upłynęło prawie dziesięć lat, Bilal nie zniknął ze sceny, ściśle współpracując z największymi producentami, takimi jak J-Dilla czy Dr. Dre, śpiewając u boku gwiazd soulu i hip hopu, pokroju Jay’a-Z i Erykah Badu, a także udzielając się w eksperymentalnych, jazzowych projektach Roberta Glaspera. Jego wszechstronność i niezwykła swoboda, z jaką przemieszcza się pomiędzy gatunkami muzycznymi, zapewniły mu olbrzymie uznanie wśród krytyków i fanów. W Katowicach pojawi się wraz zespołem i materiałem ze swojej najnowszej, tegorocznej płyty A Love Surreal.

Również dziesiątego listopada w Teatrze Polskim w Bielsku Białej, dla wszystkich wielbicieli muzyki współczesnej, wystąpią: pochodząca z Nowej Zelandii Orchestra of Spheres, grająca ogniste dźwięk, łącząca folkowe tradycje z najróżniejszych stron świata z bezkompromisową jazzową improwizacją i zjawiskowym wizerunkiem scenicznym. Następnie High Wolf, francuski multiinstrumentalista, twórca niezwykłych kolaży dźwiękowych, zabierze słuchaczy w podróż przez krainę psychodelicznych dźwięków, gdzie hinduskie raga przenika się z niemieckim krautrockiem, tworząc hipnotyczne pejzaże muzyczne.

Festwial Ars Cameralis 2013 – muzyczna alternatywa

XXII edycja festiwalu Ars Cameralis to przede wszystkim – chociaż nie tylko – intrygujące odkrycia. W tym roku postawiliśmy bowiem na nazwiska, które niekoniecznie są na świeczniku, ale z pewnością prezentują wysoki poziom artystyczny. Do kilku znanych już artystów dołączają zjawiskowe wokalistki, poszukujący i eksperymentujący z własnym głosem wykonawcy czy wirtuozi muzyki klasycznej, a nawet silna reprezentacja duńskiej sceny alter-popowej!

Po mocnym pierwszym dniu Festiwalu nie zwalniamy tempa. 11 listopada w Częstochowie, w Klubie Paradoks, zagra amerykanka Thayer Sarrano, autorka zachwycającej płyty Lift your Eyes to the Hills. Sarrano to jedna z nadziei weird folku, która z wielką swobodą łączy rockowe brzmienia i nietypowe pomysły, jak tworzenie na żywo wielościeżkowych wokaliz. Wszyscy Ci, którzy nie dotrą do Częstochowy, będą mieli drugą szansę, by usłyszeć Thayer, tym razem w Katowicach. 12 listopada, wraz z Andreą Schroeder, zawojują scenę Kinoteatru Rialto. Pochodząca z Niemiec Schroeder porównywana jest z Marleną Dietrich i Nico, a jej pierwszą płytę Blackibrd wyprodukował sam Chris Eckman z The Walkabouts! Tym samym zapowiada się niesamowity kobiecy wieczór!

13 listopada w Bytomskim Centrum Kultury w ramach Festiwalu wystąpi kolejna artystka – pochodząca ze Stanów, wszechstronnie utalentowana Emily Wells. Wells jest klasycznie wykształconą skrzypaczką, ale w tworzeniu swojej muzyki, nie boi się sięgać również po inne instrumentarium. Już jako trzynastolatka wydawała swoje pierwsze, domowe nagrania, zapisywane na kasetach magnetofonowych. W Bytomiu zaprezentuje materiał z najnowszej płyty Mama, która utwierdza w przekonaniu, że mamy do czynienia z prawdziwym talentem. Warto podkreślić, że na scenie będzie tylko ona, mikrofon i kilka instrumentów!

Cztery dni później – 17 listopada – również w Bytomskim Centrum Kultury – po raz pierwszy w Polsce – wystąpi Stubborn Heart, duet, który zyskał aprobatę samego Four Teta, a z którym to zdarzało mu się niejednokrotnie dzielić scenę. Angielskie media prześcigają się w porównaniach, określając zespół m.in. jako kontynuatorów neo-soulu spod znaku Jamesa Blake'a czy spadkobierców trip hopu. Jesteśmy przekonani, że ten elektroniczny soul płynący prosto z serca, zachwyci nie jednego z nas.

4 dni później w katowickim Jazz Clubie Hipnoza zagości inteligentny, duński pop – czyli Oh Land, wykonawczyni, która coraz śmielej rozpycha się łokciami na rynku ambitnej muzyki popowej, doceniana m.in. przez Pharella Williamsa, który pomógł jej w produkcji drugiego albumu. Dzień później na tej samej scenie wystąpią jej krajanie, czyli kwartet When Saints Go Machine, który powraca na Śląsk po kilkuletniej przerwie, przywożąc ze sobą materiał z najnowszej płyty Infinity Pool. Tym razem grupa zabierze nas w nieco mroczniejsze rejony, a nie – tak jak było na debiutanckim albumie – w krainy przesyconych emocjami ballad. Na nowym krążku słychać fascynację soulem, obudowanym natomiast pomysłami, które raczej kojarzą się z Aphex Twinem czy Kraftwerkiem.

Bodaj największe festiwalowe odkrycie – niezwykle utalentowany Grek Matteus – wystąpi 23 listopada na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach. Pierwszą zakupioną przez Matteusa płytą był album Big Science Laurie Anderson. Artysta miał wtedy 10 lat i w telewizji zobaczył teledysk kultowego dziś utworu Oh Superman. Zafascynowany poprosił ojca o płytę. Dziś, dwadzieścia lat później, sam tworzy muzykę i tak jak Anderson nie boi się eksperymentować. Śpiewa głosem nastolatki, sam komponuje, a jego pierwsza – wydana w artystycznej, limitowanej edycji – płyta Ugly Doll Stories opowiadała o życiu... lalek. Drugi krążek, który Matteus zagra w Katowicach, powstawała m.in. w Gdańsku i Warszawie, nagrywana na iPhone'a.

Dzień później, 24 listopada, przeniesiemy się zarówno do innego miasta, jak i w inne muzyczne rejony. W Sosnowcu, w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury, wystąpi wirtuoz skrzypiec i wychowanek samego Rostropowicza – Sergej Krylov z towarzystwem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory Paganiniego i Czajkowskiego. Spotkanie Krylova z Aukso z pewnością będzie gratką dla miłośników muzyki klasycznej.

Festiwal Ars Cameralis z założenia poszukuje artystów ciekawych we wszystkich nurtach współczesnej sztuki. Dlatego też w programie tegorocznej edycji nie może zabraknąć muzyki elektronicznej. 24 listopada w odremontowanym Jazz Clubie Fantom w Bytomiu zagra Slugabed, najnowszy nabytek kultowej wytwórni Ninja Tune, genialny producent na wskroś nowoczesnych, zaskakujących i wyprzedzających konkurencję o całe pokolenie, tanecznych arcydzieł.

Finałowy koncert tegorocznej edycji Ars Cameralis odbędzie się dzień później. 25 listopada na scenie Kinoteatru Rialto wystąpi Stranded Horse quintet, łączący wpływy afrykańskiego folku z brzmieniami europejskiej alternatywy. Twórca grupy – Yann Tambour, który już raz gościł na naszym Festiwalu oczarowując publiczność wyjątkową barwą głosu i przepięknymi kompozycjami. Tym razem wystąpi w towarzystwie m.in. mistrza kory Baubacara Cissokho oraz sekcji instrumentów strunowych.

Ars Cameralis to nie tylko wydarzenia muzyczne. Na stronie internetowej festiwalu znajdziecie również informacje o wydarzeniach dotyczących filmu, sztuki i literatury. Z tymi ostatnimi również wiążą się jednak tematy muzyczne.

14 listopada (Kinoteatr Rialto, Katowice)
godz. 20.00: Lech Janerka – spotkanie i koncert

15 listopada (Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Scena w Malarni, Katowice)
godz. 19.30: Sosnowski & Chain Smokers – koncert
godz. 22.00: POCHWALONE – koncert

16 listopada (Jazz Club Hipnoza, Katowice)
godz. 19.00: Trupa Trupa – koncert [w ramach wydarzenia Zbieg poetycki NaDziko: Peter Gizzi (USA), Rod Mengham (UK), Szaczepan Kopyt, Krystian Emanuel Baczewski, Trupa naDziko (Brzoska/Kobierski/Majzel/Melecki/Śiwczyk)]

20 listopada (Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Scena w Malarni, Katowice)
godz. 19.00: Koncert: Jurij Andruchowycz & Karbido [w ramach wydarzenia Igraszki Rodzinne: występują Sofija Andruchowycz (Ukraina), Andrij Bondar (Ukraina)]

Bilety na wszystkie wydarzenia już w sprzedaży na portalach ticketportal.pl, ticketpro.pl oraz w miejscach koncertów.

Bilety na koncert Sergeja Krylova i Aukso dostępne tylko na portalach a href="http://ticketportal.pl" target="_blank" class="rec">ticketportal.pl i ticketpro.pl .

XXII edycja Festiwalu Ars Cameralis odbędzie się między 10 a 25 listopada.

Zapraszamy!

www.arscameralisfestiwal.pl
www.facebook.com/cameralis

BIEŻĄCE
Porcys's Guide to Polish YouTube: 150 najśmieszniejszych plików internetowych
Ekstrakt #2 (kwiecień-grudzień 2022)